Światowy Dzień Walki z Cukrzycą: Oto wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Kiedyś określane jako "cichy zabójca", liczby związane z cukrzycą są dziś głośnym sygnałem ostrzegawczym. Według International Diabetes Federation, w 2017 roku 425 milionów dorosłych (20-79 lat) żyło z cukrzycą; Indie są domem dla 72 milionów z nich. Zgony z powodu cukrzycy znacznie wzrosły, a te śmiertelne przypadki zostały przypisane przede wszystkim zmieniającemu się stylowi życia. Dlatego też, w tym Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, HealthifyMe jest tutaj, aby szerzyć świadomość na temat wpływu, jaki cukrzyca może mieć na rodzinę oraz promować zarządzanie i zapobieganie cukrzycy.https://www.idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/facts-figures.html
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, w których osoba ma wysoki poziom cukru we krwi, ponieważ organizm przestaje produkować insulinę (typ 1) lub nie jest w stanie odpowiedzieć na insulinę (typ 2). Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę i rozpoznać objawy cukrzycy, ponieważ jeśli we krwi jest zbyt dużo cukru (stan znany jako hiperglikemia), może to prowadzić do wielu poważnych powikłań. Hiperglikemia może uszkodzić naczynia doprowadzające krew do ważnych narządów, co może zwiększyć ryzyko chorób serca i udaru, chorób nerek, problemów ze wzrokiem i nerwami. Nieleczona hiperglikemia może być śmiertelna.
Objawy cukrzycy obejmują:
- Nadmierne pragnienieCzęste oddawanie moczuGwałtowne uczucie głoduZmęczeniePowolne gojenie się ran i owrzodzeńSucha, swędząca skóraZamglony wzrok
Ogólnie rzecz biorąc, objawy cukrzycy typu 1 i typu 2 są takie same. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
Cukrzyca typu 1
Jak wpływa na organizm: Cukrzyca typu 1 występuje, gdy układ odpornościowy danej osoby atakuje i niszczy komórki trzustki, które produkują insulinę. Bez insuliny komórki nie mogą wchłaniać cukrów (glukozy), które są potrzebne do produkcji energii. Z tego powodu chorzy na cukrzycę typu 1 są klinicznie uzależnieni od insuliny, aby żyć.
Kto jest narażony na ryzyko: Choć większość przypadków diagnozuje się między 10 a 14 rokiem życia - szczytowy wiek diagnozy w Indiach to 12 lat - cukrzyca typu 1 może wystąpić w każdym wieku. Według doniesień, mniej niż 10% zdiagnozowanych przypadków stanowią osoby powyżej 40 roku życia.
Co ją wywołuje: Choć geny odgrywają pewną rolę, dokładna przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest znana. Wiadomo natomiast, że nie jest ona związana z modyfikowalnymi czynnikami stylu życia, nie można jej zapobiec i nie ma na nią lekarstwa.
Unikalne objawy: Objawy cukrzycy są podobne w przypadku cukrzycy typu 1 i 2 (wymienione powyżej), jednak te charakterystyczne dla cukrzycy typu 1 obejmują:
- Utrata wagi pomimo zwiększonego apetytu. Dzieje się tak, ponieważ organizm rozbija mięśnie i zmagazynowany tłuszcz, starając się dostarczyć paliwo do głodnych komórek.Szybkie bicie serca.Obniżone ciśnienie krwi (spada poniżej 90/60).Niska temperatura ciała (poniżej 97º F).
Cukrzyca typu 2
Jak wpływa na organizm: W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, większość osób cierpiących na cukrzycę typu 2 może nadal wytwarzać insulinę, ale w ilości niewystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu.
Stan ten wynika z tego, że komórki organizmu stają się odporne na działanie insuliny. Oznacza to, że normalna reakcja na daną ilość insuliny jest zmniejszona. W rezultacie, aby insulina mogła prawidłowo działać, potrzebny jest wyższy poziom insuliny, a trzustka rekompensuje to sobie, starając się produkować więcej insuliny. Z czasem trzustka nie nadąża i nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny, gdy poziom cukru we krwi wzrasta, np. po posiłkach. Kiedy trzustka nie jest już w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny, diagnozuje się cukrzycę typu 2.
Kto jest narażony na ryzyko: W przeciwieństwie do typu 1, cukrzyca typu 2 może rozwinąć się w każdym wieku, ale osoby powyżej 45 roku życia są bardziej zagrożone, ponieważ mają tendencję do mniejszej aktywności fizycznej, tracą masę mięśniową i przybierają na wadze wraz z wiekiem.
Osoby z nadwagą i nieaktywne fizycznie, a także te, u których w rodzinie występowała cukrzyca typu 2, są bardziej narażone na rozwój tej choroby.
Co ją wywołuje: Genetyka i styl życia odgrywają dużą rolę. Jeśli jednak posiadasz mutację genetyczną, która sprawia, że jesteś podatny na zachorowanie, jeśli odpowiednio dbasz o swoje ciało, możesz nie zachorować na cukrzycę.
Styl życia, który może wywołać cukrzycę typu 2, obejmuje:
- Brak ćwiczeń fizycznych.Złe wybory żywieniowe.Nadwagę. Chociaż związek ten nie został jeszcze ustalony, wiemy, że komórki tłuszczowe wytwarzają hormony, które uniemożliwiają insulinie działanie na najwyższym poziomie.
Unikalne objawy: Wiele osób z cukrzycą typu 2 ma tendencję do przybierania na wadze oprócz objawów wymienionych powyżej.
Jak radzić sobie z cukrzycą typu 1 i 2
Pierwszą zasadą skutecznego radzenia sobie z cukrzycą, czy to typu 1 czy 2, jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Zalecam badanie poziomu cukru we krwi raz w roku, jako część rutynowego badania krwi, ponieważ cukrzyca typu 2 może zostać uprzedzona i odwrócona.
Leki doustne i iniekcyjne mogą pomóc w zarządzaniu cukrzycą, ale są one tylko wsparciem i muszą być połączone z dietą i ćwiczeniami. Ponieważ celem zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i 2 jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi, ogólne wytyczne dotyczące diety i ćwiczeń fizycznych pozostają takie same. Szczegóły zależą od ilości insuliny przyjmowanej przez daną osobę. Ponadto chorzy na cukrzycę typu 1 rzadko mają nadwagę, więc ich dieta nie musi koncentrować się na pokarmach przyspieszających utratę wagi.
Jednym z powszechnych błędnych przekonań ludzi jest to, że mogą oni obniżyć poziom cukru we krwi jedząc mniej. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ciało po prostu pójdzie naprzód i wytworzy własny cukier. Tak więc przede wszystkim, każdy, u kogo zdiagnozowano cukrzycę, musi jeść małe i częste posiłki. Skup się na białku, błonniku i pokarmach o niskim indeksie glikemicznym, które są trawione powoli, a zatem uwalniają cukier do krwiobiegu w miarowym tempie. Możesz spróbować dodać otręby do chapatti atta, sałatki przed posiłkiem i przekąsek z owoców i innych pełnoziarnistych produktów, aby zwiększyć spożycie błonnika. Albo zdecydować się na dal, kiełki, jajka, kurczaka lub ryby, aby uzyskać więcej białka. Jeśli chodzi o ćwiczenia, chodzenie jest łatwym i skutecznym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi.
Pamiętaj, nie pozwól, aby diagnoza cukrzycy Cię załamała. Dzięki kilku zmianom w stylu życia, możesz ją opanować.
Chcesz wiedzieć, jak najlepiej zarządzać swoją cukrzycą? Nasi eksperci pomogą Ci opracować indywidualną dietę i plan fitness.
Komentarze (0)