single

Jak możesz przyspieszyć regenerację po maratonie

Jeśli po dotarciu do mety maratonu chcesz się zatrzymać i przycupnąć w dowolnym miejscu, to zrozumiałe. W końcu bieg długodystansowy to nie żarty i trzeba dać zmęczonym nogom i płucom zasłużony odpoczynek.

Ale wytrzymaj jeszcze kilka minut. Prawidłowe schłodzenie jest równie ważne jak regularna rozgrzewka i nigdy nie wolno go pominąć.

Po tak intensywnym biegu dużo krwi w Twoim organizmie ma tendencję do gromadzenia się wokół nóg. Nazywamy to "gromadzeniem się krwi" i ważne jest, aby przywrócić normalne krążenie przed odpoczynkiem po maratonie.

W tym właśnie celu należy wykonać schłodzenie po maratonie. Głównym celem sesji schładzania jest pomoc ciału w powrocie do stanu sprzed wysiłku. Schłodzenie pomoże obniżyć tętno i częstość oddechu oraz obniżyć temperaturę ciała.

Spaceruj przez około 5-7 minut, a następnie przejdź do kilku ćwiczeń rozciągających. Rozciągaj łydki, ścięgna, biodra i tułów. Powtórz 2-3 razy i przytrzymaj każde rozciągnięcie przez 15-30 sekund. Pomoże Ci to ochłodzić ciało i unormować krążenie krwi. Kontynuuj rozciąganie również w ciągu następnych kilku dni.

Podczas maratonu mięśnie ciała przechodzą serię stresujących procesów - włókna, więzadła i ścięgna ulegają uszkodzeniu. Schłodzenie stworzy furtkę do właściwej regeneracji i sprawi, że w krótkim czasie wrócisz do najlepszej formy.

Oprócz walki z gromadzącą się krwią i uszkodzonymi mięśniami, odpowiednie schłodzenie może usunąć mleczan z mięśni i krwi, obniżyć poziom adrenaliny, zmniejszyć sztywność mięśni i prawdopodobieństwo przyszłych urazów.

Maratończycy mają tendencję do zrzucania około dwóch do trzech kilogramów wody, dlatego ważne jest, aby się nawodnić i złapać trochę kalorii. Idealne jedzenie na regenerację po maratonie obejmuje produkty bogate w węglowodany, takie jak banany, rodzynki, chleb pita, owocowe smoothie i brązowy ryż. Eksperci zalecają, aby biegacze spożywali 1,2 grama węglowodanów na kilogram masy ciała na godzinę przez pierwsze cztery godziny po ukończeniu maratonu. Trzymaj się z dala od węglowodanów prostych, cukru i alkoholu.

Bądź fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: maratonMaratończycyregeneracja mięśnisztywność mięśni