single

DHA poprawia sen u dzieci

Przez zespół Perlmutter Kategoria: Rodzicielstwo

Zaburzenia snu w populacji dziecięcej są powszechne, występując aż u 30-40% dzieci. Kiedy dzieci nie śpią dobrze, to ustawia scenę dla wielu innych problemów, w tym słabego zdrowia ogólnego, zmęczenie, spadek wydajności szkoły, depresja, problemy behawioralne i przyrost masy ciała.

Nowe badanie ujawnia intrygujące odkrycie, które nie tylko wyjaśnia, co powoduje, że niektóre dzieci zmagają się ze snem, ale co ważniejsze, co może stanowić bezpieczny środek zaradczy na ten problem.

Brytyjscy naukowcy publikujący w Journal of Sleep Research oceniali wzorce snu 395 dzieci w wieku 7-9 lat. Dodatkowo przeprowadzili analizę krwi tych dzieci, aby zmierzyć poziom DHA, kwasu tłuszczowego omega-3.

Jak już zgłoszono we wcześniejszych badaniach, liczba dzieci mających problemy ze snem był niezwykły 40%. Kiedy badacze spojrzeli szczególnie na pomiarach całkowitego snu nocnego, odkryli korelację z poziomem DHA we krwi. Niższy poziom DHA korelował ze skróceniem czasu trwania snu dzieci, podczas gdy wyższy poziom DHA we krwi był związany ze znacznie lepszym snem.

Aby sprawdzić, czy sen może być poprawiony przez podniesienie poziomu DHA, naukowcy podawali DHA (pochodzący z alg morskich) lub placebo mniejszej liczbie dzieci przez 16 tygodni. Dzieci te były następnie oceniane pod względem ich wydajności snu za pomocą zaawansowanej techniki zwanej aktygrafii, która zapewnia dogłębną analizę takich parametrów jak długość snu, liczba przebudzeń, a nawet rzeczywistej jakości snu.

Badanie wykazało, że dzieci otrzymujące DHA wykazały nie tylko lepszą jakość snu, ale także znacznie mniejszą liczbę i krótsze czuwania nocne oraz wydłużenie czasu trwania snu o imponujące 58 minut, w porównaniu z dziećmi otrzymującymi placebo.

W jaki sposób DHA bezpośrednio wiąże się ze snem u dzieci pozostaje nieznany, ale omawiając swoje wyniki, autorzy badania spekulowali, że korelacja między DHA i snem u dzieci może być związana z zależnością między poziomem DHA w mózgu a produkcją hormonu melatoniny, który odgrywa ważną rolę w regulacji snu.

Odpowiedni sen regenerujący jest podstawowym wymogiem dla zdrowego funkcjonowania mózgu. Ten nowy raport dostarcza cennych informacji nie tylko na temat tego, co może prowadzić do zaburzeń snu u dzieci, ale co ważniejsze, co można zrobić, aby pomóc dzieciom w uzyskaniu odpoczynku, którego rozpaczliwie potrzebują.

Tematy pokrewneMelatonina

Rodzicielstwo Dzieci DHA Sen Omega-3

Podziel się tym

Proszę włączyć JavaScript, aby wyświetlić komentarze zasilane przez Disqus.

Read NextNarażenie

na dym papierosowy we

wczesnym

okresie życia a przyszły przyrost masy ciałaWspomaganie ochrony funkcji mózgu naszych dzieci w późniejszych latachAstma i narażenie na działanie czynników naturalnych