single

Kwas askorbinowy odtruwa i wzmacnia skórę

Witamina C posiada bardzo wiele właściwości, które są niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Działa między innymi odtruwająco i wpływa dobrze na działanie układu krwionośnego. Zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka, bowiem usuwa z organizmu wolne rodniki.

Warto dowiedzieć się o tej najpopularniejszej witaminie nieco więcej, bowiem wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie są jej właściwości zdrowotne.

Witamina C zwalcza wolne rodniki

Witamina C odgrywa ważną rolę w środowisku wodnym w tkance łącznej skóry. Działa ochronnie na włókna elastyny i kolagenu, zapobiegając ich uszkodzeniom. Jej funkcja polega głównie na zwalczaniu wolnych rodników, które działają niszcząco na cienkie włókna. Witamina C odgrywa również niezwykle ważną rolę w budowie oraz regeneracji tkanki łącznej. Jednym słowem, działa ona niezwykle korzystnie na zdrowie naszej skóry. Chroni ją zarówno przed zagrożeniami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi czynnikami. Jest jedną z najważniejszych witamin zalecanych dla osób dbających o zdrową skórę.

Witamina C po przedawkowaniu słońca

Witamina C jest bardzo ważna w przypadku poważnych oparzeń słonecznych. Zaobserwowano, że organizm zaczyna wówczas zużywać znacznie większą jej ilość. Oparzenia takie wywołują tak zwany stres oksydacyjny, na skutek którego do tkanek dostają się wielkie ilości wolnych rodników. Lekarze zalecają przyjmowanie większych ilości witaminy C po bardziej intensywnym opalaniu się, szczególnie w sytuacji, kiedy wystąpiły choćby niewielkie oparzenia słoneczne.

Oczyszczenie organizmu

Można w takim przypadku aplikować ją zarówno doustnie, jak i zewnętrznie, stosując różnego rodzaju preparaty które ją zawierają. Do stresu oksydacyjnego może dochodzić w różnych sytuacjach. Pojawia się w ostrych stanach zapalnych, jest również charakterystyczny dla osób po zabiegach chirurgicznych. We wszystkich tych sytuacjach stosowanie większej ilości witaminy C jest bardzo wskazane.

Witamina C – uszczelnia krążenie, odtruwa

Odpowiedni poziom witaminy C w organizmie jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Substancja ta uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacniając ich ścianki. Unieszkodliwia również wiele toksycznych dla nas metali ciężkich, wiążąc je ze sobą. Posiada zatem skuteczne działanie odtruwające i pozwala na usuwanie z organizmu szkodliwych substancji czy produktów przemiany materii. Świetnie wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale również wygląd. Ciało wolne od takich toksyn wygląda o wiele lepiej.

Utrzymanie dziennej zalecanej dawki witaminy C jest dość łatwe. Dla osób dorosłych powinna ona wynosić 60 – 100 mg, choć zalecane jest większe spożycie u osób starszych.

Kwas askorbinowy w dużych dawkach

Przyjmowanie dużych dawek witaminy C wiąże się z pewnym ryzykiem. Mogą wystąpić przy tym dolegliwości takie jak kamica nerkowa, szczególnie u osób, które cierpią na problemy ze wzmożonym wydalaniem moczanów i cystynianiów. Z drugiej strony, w przypadku zdrowych osób duża, jednorazowa dawka witaminy może zmniejszyć ryzyko tej dolegliwości.