single

Witamina C lewoskrętna – prawda czy fałsz?

Klienci w aptekach pytają często farmaceutów o witaminę C lewoskrętną. Jest to bowiem silnie reklamowana w ostatnich czasach substancja, jako wyjątkowo zdrowa witamina. Niestety, reklamy wprowadzają po części w błąd.

Witamina C lewoskrętna – najpopularniejsze tezy

Pacjenci w aptekach głoszą, że tylko witamina C lewoskrętna realnie działa, a przemysł farmaceutyczny próbuje ich oszukiwać niedziałającą witaminą prawoskrętna. Twierdzą, że kwas askorbinowy to zła witamina prawoskrętna, a oni chcą witaminy lewoskrętnej. Co więcej, witamina dla dzieci dostępna w kroplach ma być właśnie tą prawoskrętną. Występuje przekonanie, że tylko witamina lewoskrętna z drogich preparatów jest dobra.

Wszystko to są oczywiście bzdury. Pacjenci wyczytali je na stronach internetowych i różnych blogach prowadzonych przez nie wiadomo kogo. W takich miejscach ludzie są ostrzegani, że są oszukiwani przez przemysł farmaceutyczny. Ostrzega się ich, by nie kupowali witaminy C w aptekach, które biorą udział w spisku. Najczęściej propagowana jest teza o tym, że witamina C produkowana jest przez żywe organizmy i to jej trzeba szukać, a kwas askorbinowy to „chemia” i tylko zakwasza nasz organizm.

Witamina C lewoskrętna okiem naukowców

Na początek trzeba poznać enancjomery. Enancjomery to cząsteczki chemiczne będące swoimi lustrzanymi odbiciami, charakteryzujące się jednak odwrotną polaryzacją. Jeden enancjomer, prawoskrętny, polaryzuje światło w sposób dodatki, a enancjomer lewoskrętny, polaryzuje światło ujemnie. W zależności od tej polaryzacji określa się je mianem cząsteczek (+) lub (-). Jeśli substancja ma enancjomery, zawsze są to właśnie te dwa enancjomery. Co ważne, substancje dodatnie i ujemne faktycznie mogą mieć inne działanie.

Zdrowa witamina

Druga kwestia to izomery. Wiązania w cząsteczce tego samego związku mogą występować w takiej samej ilości, ale w różnym układzie, co daje inny fizyczny układ cząsteczki. Izomery to te same cząsteczki chemiczne, które jednak mają inny układ przestrzenny. W chemii organicznej zazwyczaj rysuje się cząsteczki tak, że mają ostatnią grupę hydroksylową na lewo L lub na prawo D od atomu węgla, co kwalifikuje je do jednej lub drugiej grupy (szeregu).

Dostępny w aptekach kwas L-askorbinowy to kwas rzędu L, co nie ma nic wspólnego ze skrętem optycznym.

Leczenie witaminą C

W aptekach dostaniemy kwas askorbinowy szeregu L prawoskrętny. Preparatów tego typu jest cała masa. A co jest w suplementach dostępnych w sklepach internetowych?

Kwas L-askorbinowy

Dokładnie to samo, co i w aptece. Cała lewoskrętność jest mitem stworzonym przez to, że przestano pomijać w nazwie produktu oznaczenie szeregu, czyli L.

Prawda o witaminie C lewoskrętnej

Mit został obalony. A właściwie trzeba powiedzieć, że podważona została nieuczciwa reklama. Celowo bowiem specjaliści od marketingu mylą szereg ze skrętem kwasu askorbinowego. Kwas D-askorbinowy faktycznie nie ma zastosowanie w medycynie, ale też nikt go nie sprzedaje. Wszędzie kupimy to samo, ale w zupełnie innych cenach.