single

Jak rozpoznać oznaki stresu

Oznaki stresu

Większość ludzi czuje, że wie, kiedy są zestresowani.  Jednak możliwe, że Ty lub ktoś kogo znasz może cierpieć z powodu stresu i po prostu nie wie o tym lub jak sobie z tym poradzić... Dotyczy to zwłaszcza dzieci, a jeśli nie wiesz, czego szukać, to łatwo je zwolnić.

Poniżej przedstawiono kilka typowych zachowań związanych ze stresem. Niektóre z nich są zauważalne, a inne subtelne... więc uważaj na któreś z poniższych, utrzymujących się nadgodzin...

  • Brak koncentracji - Kiedy mamy do czynienia z dodatkowym stresem, nierzadko zdarza się, że nie jesteśmy w stanie się skupić lub skoncentrować z powodu wielu myśli, które przechodzą przez umysł.
  • Mood Swings - Stres może powodować Moodiness zarówno u dzieci jak i dorosłych. Możesz to zauważyć po tym, że łatwo się denerwujesz i zaczynasz pstrykać do ludzi, albo po tym, że twój nastrój może "nosa" drastycznie się uginać. Wahania nastroju u dzieci mogą spowodować, że będą one zbyt agresywne lub wykażą się złym nastawieniem.
  • Napięcie - Podczas gdy napięciowe bóle głowy są powszechne wśród osób cierpiących na stres, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie one powodują ich bóle głowy. Dlatego też, jeśli regularnie boli cię głowa, możesz przyjrzeć się stresowi w twoim życiu... wraz z innymi subtelnymi zmianami, które możesz zauważyć w organizmie, takimi jak... Utrata popędu płciowego - niestrawność - mdłości - zawroty głowy - biegunka - lub załamanie układu odpornościowego z nawracającymi przeziębieniami...
  • Depresja - Depresja może być spowodowana przez wiele rzeczy, a nieumyślny stres jest jedną z nich. Nadmierny stres może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś nigdy nie został "złapany" lub "z powrotem na wierzchu". Kiedy zaczynasz się tak czuć, może to spowodować uczucie nienawiści do samego siebie. Jeśli nie będzie to leczone, może mieć wpływ na twoje wzorce spania, w tym na nadmierny sen, jak również na niezdolność do właściwego spania z powodu zmartwień lub nadmiernych myśli przechodzących przez umysł.
  • Bezsenność - Bezsenność jest jedną z najbardziej irytujących oznak stresu, ponieważ nie jest łatwa do opanowania i może faktycznie zwiększać twój stres. Dla dzieci objaw ten ma zdolność do wywoływania koszmarów, strachu przed samotnym spaniem i częstego budzenia się... Objawy behawioralne obejmują brak snu, który skutkuje zaśnięciem, ponieważ brak snu może pozostawić cię wyczerpanego.
  • Zmiany masy ciała - Każdy inaczej reaguje na stres, gdyż inaczej wpływa on na jego ciało, ukazując się jako zmiana nawyków żywieniowych. Dla przykładu, niektórzy ludzie są zbyt głodni i ciągle jedzą, lub jedzą tylko po to, aby "uwolnić" od stresu, podczas gdy inni tracą apetyt pod presją. Niezależnie od tego, czy jesz, czy głodujesz w stresie, może to łatwo wpłynąć na Twoją wagę. Możesz zapakować się na dodatkowe kilogramy lub nagle schudnąć...
  • Wycofanie się - Wycofanie się jest powszechne zarówno u dorosłych jak i dzieci w stresie, ale jest to jeden z największych wskaźników dla dzieci. Zwracaj uwagę na zmiany w Twoich dzieciach, które skutkują odmową nawiązywania kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi, czatowania online lub nawet wysyłania SMS-ów do znajomych - rzeczy, których Twoje dziecko normalnie lubiłoby robić, ale teraz ich unika. W przypadku dorosłych możesz być zbytnio zmęczona i nie chcieć rozmawiać z nikim przez telefon lub wychodzić z przyjaciółmi.
  • Łatwo przytłoczony - Ogólnie rzecz biorąc, ludzie czują się zestresowani, gdy jest wiele do zrobienia w krótkim czasie. Wtedy małe rzeczy stają się "duże" i zaczynasz odczuwać ciągłe uczucie przytłoczenia. Uczucie zbyt wiele na talerzu może również powodować opóźnienie. Kiedy zaczynasz odczuwać któryś z tych objawów stresu w sposób regularny, zrób "krok" z powrotem i spójrz na swój poziom stresu. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie stresu na własną rękę, ale mądrze jest zawsze rozważyć profesjonalistę.