single

Naukowe poglądy na temat starzenia się

Co się starzeje? Co go powoduje? Czy można powstrzymać lub nawet odwrócić proces starzenia się? Czy można odroczyć lub uniknąć chorób, zaburzeń i śmierci? Czy istnieje recepta na długowieczność? Mimo że są to złożone pytania, które wymagają ambitnych rozwiązań, jednym z obszarów, który jest powszechnie przedmiotem badań naukowych, jest poszukiwanie długotrwałego zdrowia i dobrego samopoczucia. Śmierć jest pewna, ale czy można opóźnić starzenie się, zapobiec mu lub przeprojektować?

Starzenie się jest często definiowane jako proces starzenia się lub zmiany obserwowane wraz z upływem czasu. Zmiany te są często postrzegane i oczekiwane jako negatywne odzwierciedlenie uszkodzeń i pogorszenia struktury i funkcji ludzkiego ciała i umysłu. Ten proces biologiczny został również nazwany w języku naukowym "senescencją".

Z biologicznego punktu widzenia starzenie się oznacza szereg zmian, które zwiększają nasze prawdopodobieństwo choroby i śmierci. Zmiany te obejmują utratę:

 • Wysokość
 • gęstość kości
 • masa mięśniowa
 • Siła
 • słyszenie, widzenie, olfaction
 • czas reakcji
 • sprężystość skóry
 • zakres ruchu
 • Bilans
 • funkcja pamięci
 • reakcja immunologiczna
 • tempo metabolizmu (wolniejsze)
 • wydajność fizyczna i psychiczna

Podczas gdy istnieją pewne procesy starzenia się, które wydają się wpływać na wszystkich ludzi, takie jak pogorszenie wzroku lub słuchu, podobnie jak w przypadku samochodu lub maszyny, które cierpią z powodu zużycia, istnieją też inne, które niekoniecznie są uniwersalne. Występuje również ogólne pogorszenie funkcjonalności wraz ze starzeniem się, a także zwiększona podatność na określone warunki. Utrata funkcji nie musi jednak oznaczać większej śmiertelności, choć uszkodzenie organu lub układu może prowadzić do śmierci.

Jedna z głównych teorii przypisuje starzenie się do uszkodzeń oksydacyjnych, które wynikają z metabolizmu. Gdy oddychamy i nasze komórki produkują energię, stres oksydacyjny powstaje w wyniku działania wolnych rodników generowanych przez wysoko reaktywne molekuły, jeśli odpowiedź antyoksydacyjna jest niewystarczająca. Z tej perspektywy starzenie się jest postrzegane jako uszkodzenie komórek spowodowane przez proces metaboliczny. Zaobserwowano, że występowanie cukrzycy typu 2, choroby serca, choroby zwyrodnieniowej stawów, choroby nerek, astmy i nowotworów jest bezpośrednio związane z tym uszkodzeniem oksydacyjnym. Najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka i interwencje naprawcze, które zajmują się zaburzeniami z punktu widzenia stresu antyoksydacyjnego.

Czy możliwe jest wzmocnienie układu odpornościowego, zwiększenie witalności i dobrego samopoczucia oraz spowolnienie procesu starzenia się? Terapie przeciwutleniające, podejścia przeciwzapalne, naprawa komórkowa i odmładzanie, wraz ze zmianami stylu życia, przyniosły pozytywne rezultaty w zarządzaniu starzeniem się w zdrowiu i promowaniu długowieczności.

Średnia długość życia jest statystyczną miarą tego, jak długo można się spodziewać średniego czasu życia. Długowieczność odnosi się do idealnej długości i jakości życia, a jej znaczenie wiąże się z długim lub przedłużonym życiem oraz poczuciem trwałości i dobrego samopoczucia. Oczekiwana długość życia ludzkiego wzrosła w ostatnim stuleciu. Długowieczność oznacza unikanie lub leczenie przedwczesnego starzenia się i chorób dla zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego przedłużenia życia.