Lewoskrętna witamina C – działanie, dawkowanie i opinie
Głównie w Internecie można spotkać się z twierdzeniami, że działanie witaminy C może być nawet szkodliwe. Ma to być związane z faktem, że zdrowa jest dla nas witamina C jest lewoskrętna, a w aptekach sprzedawana jest witamina prawoskrętna.
Wszelkie tego typu wiadomości wynikają z wielkiego nieporozumienia dotyczącego nazewnictwa substancji chemicznej i trzeba mieć nadzieję, że jest to faktycznie nieporozumienie, a nie celowe wprowadzanie ludzi w błąd.
Witamina C lewoskrętna – co to jest?
Z twierdzeń pojawiających się w sieci wynika, że dla naszego zdrowia korzystna jest tylko lewoskrętna witamina C, To ona jest naturalne i zdrowa, to ona skutecznie leczy w wielu chorobach. Dostępna rzekomo w aptekach witamina prawoskrętna ma być w najlepszym przypadku niedziałająca, a w najgorszej opcji po prostu dla nas szkodliwa. Takie twierdzenia niemal zawsze są nastawione na efekt marketingowy, ponieważ „zwykłej” witaminie C z apteki przeciwstawia się znacznie droższy kwas L-askorbinowy, który ma być tą mistyczną, dobrze działającą lewoskrętną witaminą C. Ceny potrafią być wyższe o kilkaset procent w przypadku L-askorbiny.
Lewoskrętna witamina C – prawda i fałsz
Nieporozumienie polega nie tyle na tym, że to właśnie witamina prawoskrętna jest jedynym rodzajem witaminy C, który jest dla nas korzystny.
Tylko taka witamina jest sprzedawana w sklepach i w aptekach. W związku z tym faktem producenci pomijają zaznaczanie skrętu witaminy. Robi się to poprzez dodanie znaku (+) dla witaminy prawoskrętnej i (-) dla witaminy lewoskrętnej.
Internet próbuje nam wmawiać, że kwas L-askorbinowy to witamina lewoskrętna, a to, co pojawia się w aptekach zdrową witaminą C nie jest. Jest to pomieszanie dwóch różnych rzeczy. Przedrostki L oraz D odnoszą się do tego, nie jaki skręt światła ma cząsteczka witaminy, ale jaki jest układ przestrzenny jej atomów. Złożone substancje chemiczne, takie jak chociażby witamina C, są w stanie różnie się układać w przestrzeni trójwymiarowej ze względu na obecność dużej ilości atomów w cząsteczce.
Jeśli jedna z grup hydroksylowych ustawia się po lewej stronie atomu węgla, mamy do czynienia z kwasem rzędu L, czyli L-askorbinowym. Jeśli ustawi się po prawej stronie, będzie to kwas D-askorbinowy, który nie jest w ogóle dostępny w aptekach. Internet, najprawdopodobniej celowo, myli skręt witaminy z jej rzędem.
Komentarze (0)