single

Witamina C – jak działa, czy zwalcza raka?

Co to jest witamina C?

Witamina C to popularna nazwa kwasu askorbinowego oraz jego soli. Każdy organizm żywy potrzebuje tej substancji do prawidłowego funkcjonowania. Większość żywych organizmów – w tym i ludzki – nie jest w stanie wytwarzać jej samodzielnie, przez co jedynym jej źródłem jest pożywienie. Odgrywa ona kluczową rolę w wielu istotnych dla funkcjonowania organizmu procesach, takich jak produkcja kolagenu. Jej niedobory grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak szkorbut.

Lewoskrętna witamina C – co to znaczy?

Na poziomie chemicznym jedną cząsteczkę kwasu askorbinowego tworzy sześć atomów węgla, osiem atomów wodoru oraz sześć atomów tlenu. W przyrodzie występują dwa możliwe ich ułożenia, nazywane konfiguracją L oraz D. Witamina C jest kwasem askorbinowym o konfiguracji L – jedynie w tym przypadku ma ona wszystkie właściwości prozdrowotne. Co ciekawe, konfiguracja witaminy C jest tak naprawdę prawoskrętna. Nazwa "lewoskrętna" przylgnęła do niej po prostu ze względu na nazwę konfiguracji "L".

Naturalna witamina C

Nie da się wyróżnić naturalnej i sztucznej witaminy C. Zawsze jest to kwas askorbinowy, który posiada dokładnie taką samą strukturę, bez względu na to, czy został uzyskany w warunkach laboratoryjnych czy pochodzi z pożywienia. Samo znalezienie jakichkolwiek różnic pomiędzy produktami o tak różnym pochodzeniu jest praktycznie niemożliwe.

Prawidłowe funkcjonowanie

Na rynku można znaleźć sporo suplementów, zawierających witaminę C. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie są one potrzebne. Kwas askorbinowy jest obecny w tak wielu różnych produktach spożywczych, że każdy człowiek dbający w minimalnym stopniu o swoją dietę dostarcza sobie codziennie wystarczającą jego dawkę. Wystarczy jeść odpowiednio dużo warzyw i owoców, aby nie być narażonym na jakiekolwiek niedobory.

Witamina C w starciu z rakiem

Stale wymienia się bardzo wiele różnych właściwości zdrowotnych witaminy C. Wśród nich znajdują się opinie mówiące, że składnik ten jest niezwykle pomocny w walce z chorobami nowotworowymi. Póki co nie istnieją jednak żadne badania naukowe, które z całą pewnością potwierdzałyby tę tezę.

Witamina C dobrze radzi sobie jednak z innymi chorobami. Potwierdzono, że zmniejsza czas trwania przeziębienia. Dodatkowo na tyle wzmacnia odporność organizmu, że ogranicza ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości.