single

Jak zapobiegać i leczyć astmę bez leków

Jako główna przyczyna hospitalizacji dzieci, wizyt na pogotowiu i opuszczonych dni w szkole, astma jest czymś więcej niż trywialnym problemem dla amerykańskich dzieci. Jednak problem ten dotyka również naszych dorosłych. Z danych CDC wynika, że 9,3% amerykańskich dzieci i 8% dorosłych żyje z tą wyniszczającą chorobą.

Badania nad astmą koncentrują się głównie na tym, jak zminimalizować ekspozycję na czynniki drażniące w środowisku oraz jak prawidłowo hamować reaktywność dróg oddechowych za pomocą sterydów i innych leków.

Te oparte w dużej mierze na farmaceutykach badania sprawiają, że lepiej radzimy sobie z obniżaniem stanu zapalnego występującego w astmie, co prowadzi do mniejszej liczby zaostrzeń u naszych pacjentów. Nie wyjaśniają one jednak, jak dochodzi do zachorowania na astmę, ani jak można jej zapobiegać lub ją odwrócić. Jednak nauka w końcu zaczęła nadrabiać zaległości. Po raz pierwszy zaczynamy rozumieć, jak ważna jest dieta i styl życia w zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia.

 

Najnowsze dane pokazują, że otyłe dzieci i dorośli mają wyższy wskaźnik zachorowań na astmę, a bycie otyłym może zwiększyć ryzyko rozwoju astmy nawet o 92%. Otyłość prowadzi również do nasilenia objawów u osób z astmą, a także do konieczności przyjmowania większej ilości leków. W rzeczywistości, otyli astmatycy mogą mieć do 5-krotnego wzrostu liczby hospitalizacji w porównaniu do szczuplejszych rówieśników. Jak można się spodziewać, utrata wagi może zdziałać cuda w przypadku astmy, a ostatnie badania wykazały, że utrata 5-10% wagi u otyłych uczestników znacząco poprawiła kontrolę astmy, jednocześnie poprawiając jakość życia.

Związek między astmą a otyłością jest nadal badany, ale wydaje się, że dotyczy on hormonów otyłości i ich kaskady prozapalnej. Molekuły takie jak TNF alfa, leptyna i interleukiny są podwyższone w otyłości i uruchamiają serię zdarzeń, które wydają się przyczyniać do zwiększonej reaktywności dróg oddechowych i przebudowy stwierdzonej u astmatyków.

Więc jeśli najnowsze badania mówią nam, że utrata wagi jest kluczowa dla astmy, jak możemy to osiągnąć? Oczywiście, są pewne przeszkody. Astmatycy używają sterydów, które prowadzą do przyrostu wagi. Astmatycy unikają też ćwiczeń, ponieważ pogarszają one ich stan. Te kwestie są ważne.

Pierwszą rzeczą, którą należy wyjaśnić, jest to, że astma nie powinna być powodem do unikania normalnych aktywności. Ten sposób myślenia został porzucony, a dzieci powinny być leczone lekami, które pozwolą im na udział w ćwiczeniach, na jakie mają ochotę. Bez ćwiczeń tworzy się błędne koło utraty kondycji i siedzącego trybu życia, co prowadzi do otyłości i tych samych problemów, których chcieliśmy uniknąć. Po drugie, sterydy są podawane tylko w cięższych odmianach astmy. Korzystając z przyjętych protokołów leczenia, jeśli moglibyśmy obniżyć zapotrzebowanie na leki przy łagodnej utracie wagi, sterydy mogą nie być konieczne. Pokonanie tego garbu ułatwiłoby dalszą utratę wagi i zmniejszyło objawy astmy.

Dla tych astmatyków, którzy nie walczą ze swoją wagą, jak również dla tych, którzy walczą, istnieją inne ważne przełomowe odkrycia, które należy rozważyć. Wykazano, że olej rybi bogaty w kwasy omega 3 pomaga elitarnym sportowcom w oddychaniu, a kiedy był stosowany u astmatyków, poprawił funkcjonowanie płuc, obniżając TNF alfa i inne markery zapalne. Inne badanie wykazało, że kwasy tłuszczowe omega 3 również obniżają reaktywność dróg oddechowych u astmatyków. Wreszcie, dieta bogata w pokarmy bogate w antyoksydanty wykazała poprawę w zakresie zaostrzeń astmy i markerów zapalnych.

Astma pozostaje jednym z najczęstszych i najbardziej znaczących schorzeń medycznych, z jakimi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach, a badania nad sposobami zapobiegania i odwracania tego stanu nie nadążają za postępem. Jednak ostatnie dowody na znaczenie stylu życia i odżywiania w zapobieganiu i leczeniu astmy są niezwykle zachęcające. Oto najważniejsze wnioski:

  1. Otyłość jest stanem prozapalnym, który może odgrywać dużą rolę w patogenezie astmy.
  2. Obniżenie wagi może pomóc w zapobieganiu astmie, jak również zmniejszyć liczbę hospitalizacji, przyjmowanych leków i objawów.
  3. Ćwiczenia powinny być promowane wśród astmatyków, więc współpracuj ze swoim lekarzem, aby najpierw uzyskać kontrolę nad astmą, a następnie być tak aktywnym, jak tylko chcesz!
  4. Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 i pokarmami o wysokiej zawartości antyoksydantów obniża stan zapalny i poprawia funkcjonowanie płuc, a także zmniejsza reaktywność dróg oddechowych.