single

3 zdrowe przepisy na Makar Sankranti, które warto wypróbować

Sankranti to czas objadania się wszelkiego rodzaju chikki. Czy to sezam, orzeszki ziemne czy suche owoce, chrupiące chikki - znane również jako kruche - są uwielbiane przez wszystkich. Jeśli zrobione z jaggery, jest to o wiele zdrowsza słodka opcja w porównaniu do wszechobecnych barfis i pedhas.

Z okazji Makar Sankranti, hinduskiego święta plonów, dajemy Wam do wypróbowania trzy przepisy na chikki - jeden zwykły, jeden zdrowy i jeden dekadencki. Wybierajcie!

1. TIL CHIKKI

Czas przygotowania: 5 min.

Czas gotowania: 9 minut

Robi się: 16 sztuk

Składniki: 3/4 szklanki nasion sezamu (til), 1/2 szklanki posiekanego jaggery, 1 1/2 łyżki ghee

Sposób przygotowania:

    Podgrzać patelnię, dodać nasiona sezamu i prażyć na średnim ogniu przez 5 do 6 minut. Wyjąć i odstawić na bok. Na tej samej patelni rozgrzać ghee, dodać jaggery, dobrze wymieszać i gotować na średnim ogniu przez 3 minuty, ciągle mieszając. Wyłączyć ogień, dodać uprażone ziarna sezamu i bardzo dobrze wymieszać. Kiedy masa będzie gotowa, wyłożyć ją na posmarowaną tłuszczem talię lub gładką kamienną powierzchnię. Rozwałkować cienko na okrąg o średnicy 200 mm. (8") średnicy koła za pomocą natłuszczonego wałka.Pokroić na 38 mm. (1.5''×1.5'') kwadratowe kawałki za pomocą ostrego noża. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia i przechowywać w szczelnym pojemniku.

Wartości odżywcze na sztukę

Energia: 54 kcal, białko 1 gm, węglowodany 5,9 gm, tłuszcz 2,9 gm, błonnik: 0,9 gm, witamina A: 7,6 mcg, wapń: 85,3 mg, żelazo: 06 gm

2. OWIES I ORZECHY WŁOSKIE CHIKKI

Owies jest bogaty w błonnik, podczas gdy jagody i orzechy włoskie mają bogate zapasy żelaza. Łączą się one w tej zdrowej wariacji na temat chikki.

Czas przygotowania: 10 min.

Czas gotowania: 7 minut

Robi się: 12 sztuk

Składniki: 1 szklanka szybko gotowanych płatków owsianych, 1/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich, 1/2 szklanki grubo posiekanego cukru jagodowego, 1 łyżka ghee

Metoda

    Rozgrzać szeroką, nieprzywierającą patelnię, dodać płatki owsiane i prażyć na średnim ogniu przez 4 minuty. Wyjąć i odłożyć na bok. Na tej samej patelni rozgrzać ghee, dodać jaggery i dobrze wymieszać. Gotować na wolnym ogniu przez 3 minuty, ciągle mieszając.Zdjąć z ognia, dodać uprażone płatki owsiane i orzechy włoskie i bardzo dobrze wymieszać.Natychmiast przełożyć masę na spodnią stronę natłuszczonej talii lub gładką, natłuszczoną powierzchnię i zwinąć masę w prostokąt za pomocą natłuszczonego wałka.Pokroić na równe kwadratowe kawałki i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.Podawać lub przechowywać w szczelnym pojemniku.

Wartości odżywcze na sztukę

Energia: 64 kcal, białko 1,3 gm, węglowodany 10,1 gm, tłuszcz: 2,1 gm, żelazo 0,5 gm

3. CZEKOLADA I MIESZANE ORZECHY CHIKKI

Jeśli lubisz chrupiący karmel, ta orzechowa rozkosz spodoba Ci się jeszcze bardziej! A co najlepsze? Jest gotowa w kilka minut.

Czas przygotowania: 1 godzina

Czas przygotowania: 5 min.

Czas gotowania: 1 minuta

Wykonuje: 16 szt.

Składniki: 1 1/2 szklanki grubo posiekanej gorzkiej czekolady, 1/2 szklanki grubo pokruszonych mieszanych orzechów chikki

Sposób przygotowania:

    Umieść czekoladę w naczyniu do mikrofalówki i podgrzewaj na wysokim ogniu przez 1 minutę, wyjmij z mikrofalówki i ciągle mieszaj. Dodaj chikki i dobrze wymieszaj. Przelej do foremek na czekoladę i przechowuj w lodówce przez co najmniej godzinę. Przechowywać w szczelnym pojemniku. Chikki użyte w tym przepisie najlepiej rozdrobnić przy użyciu moździerza (khalbhatta), a nie miksera.

Ciesz się swoimi obchodami Makar Sankranti i rozprzestrzeniaj radość z tymi zdrowymi przepisami na chikki.

Tags: przepis