single

Młodsze rodzeństwo może zmniejszyć ryzyko otyłości u dziecka

W dobie syndromu jednego dziecka, nowe badania pokazują, że młodsze rodzeństwo może być lepsze dla zdrowia dziecka. Nowe badania wykazały, że posiadanie młodszego rodzeństwa może obniżyć ryzyko otyłości u dziecka.

Badanie, prowadzone przez dr Julie Lumeng z Uniwersytetu Michigan, zostało opublikowane w czasopiśmie Pediatrics.

W badaniu podłużnym, które objęło prawie 700 dzieci w Stanach Zjednoczonych, stwierdzono, że dzieci, które nie miały rodzeństwa do czasu, gdy były w pierwszej klasie, częściej miały nadwagę w tym wieku w porównaniu z dziećmi, które zyskały rodzeństwo w wieku od trzech do czterech lat.

Naukowcy powiedzieli, że wcześniejsze badania sugerowały już, że struktura rodziny może wpływać na wagę. Ale to pierwsze badanie, które łączy narodziny i obecność rodzeństwa w życiu dziecka ze zdrowszą trajektorią wskaźnika masy ciała dla pierwszego dziecka.

Badanie pokazuje, że wskaźnik masy ciała (BMI) dzieci zmienia się wraz z narodzinami młodszego rodzeństwa.

"Możliwość, która wydaje się najbardziej przekonujące," powiedział dr Lumeng, pediatra w C.S. Mott Hospital na University of Michigan, "jest to, że jeśli masz młodsze rodzeństwo, jesteś bardziej prawdopodobne, aby biegać wokół".

Do badania, dzieci zostały sklasyfikowane w zależności od czasu narodzin ich rodzeństwa. Badacze oceniali ich BMI w wieku 15, 24, 36 i 54 miesięcy, a następnie w pierwszej klasie.

Wyniki badań wykazały, że pojawienie się starszego brata lub siostry przed pierwszą klasą zmniejszyło ryzyko otyłości u dziecka. Badania powiązały również narodziny rodzeństwa w wieku od 2 do 4 lat ze zdrowszym BMI w pierwszej klasie.

Dzieci, które nie miały rodzeństwa, były trzy razy bardziej narażone na otyłość, zanim osiągnęły pierwszą klasę.

Jednak naukowcy mają "bardzo mało informacji na temat tego, jak narodziny rodzeństwa mogą kształtować ryzyko otyłości w dzieciństwie". Uważają, że jest prawdopodobne, że rodzice mogą zmienić nawyki żywieniowe, gdy rodzi się kolejne dziecko, a zmiany mogą się utrzymywać, ponieważ nawyki żywieniowe dziecka rozwijają się, gdy jest ono w wieku około trzech lat.

Wcześniejsze badania nie były tak miłe dla rodzeństwa.

Badanie opublikowane w Journal of Epidemiology & Community Health w zeszłym roku wykazało, że pierworodne kobiety częściej mają nadwagę lub otyłość w wieku dorosłym w porównaniu z ich młodszymi siostrami. Inne ujawniło, że niemowlęta są bardziej narażone na złapanie krztuśca od rodzeństwa niż od matki. Jeszcze inne wykazało, że pierworodne dzieci mają wyższe IQ niż ich młodsze rodzeństwo.

Ale to nowe badanie wydaje się łączyć rodzeństwo, aktywną zabawę, ruch i zdrowe dzieci.

Stwierdzając, że wskaźniki otyłości wśród dzieci nadal są wielkim powodem do niepokoju. Dr Lumeng powiedział: "Jeśli narodziny rodzeństwa zmieniają zachowania w rodzinie w sposób, który chroni przed otyłością, mogą to być wzorce, które inne rodziny mogą spróbować stworzyć we własnych domach. Lepsze zrozumienie potencjalnego związku między rodzeństwem a wagą może pomóc pracownikom służby zdrowia i rodzinom stworzyć nowe strategie pomagające dzieciom rosnąć w zdrowiu."

Tags: zdrowie dzieckachildren grow up healthy.connection between a sibling and weightlower child's risk of obesityoverweight