single

Najnowsze badania nad omega-3 i ich wpływ na Ciebie

Nowe badania finansowane przez National Institute of Health (NIH) badające związek pomiędzy omega-3 a chorobami serca i rakiem zostały niedawno opublikowane. Wstępny wniosek ma niektóre nagłówki mówiąc omega-3s są nieskuteczne, podczas gdy inni podkreślają korzyści z podejmowania omega-3 suplementów, pozostawiając społeczeństwo zdezorientowany, co robić, jeśli chodzi o tych ważnych składników odżywczych. Stało się to powszechne w naszym społeczeństwie, że za każdym razem, gdy nowe badanie jest zwolniony, nagłówki mylić konsumentów, ponieważ nie umieścić badania w perspektywie z wszystkich innych badań, które jest tam. Po dokładnym przeczytaniu badania, pokazuje ono obiecujące wyniki, zwłaszcza wśród dwóch grup ludzi. Oto spojrzenie na to, co nazywa się VITAL i co to oznacza dla Twojego spożycia omega-3.

Wgląd w badanie VITAL

Badanie VITamin D and OmegA-3 Trial (VITAL) zostało przeprowadzone wśród 25,871 starszych dorosłych (w wieku 50 lat i starszych), w ciągu pięciu lat. Pytanie brzmiało: czy przyjmowanie 2000 IU dziennie witaminy D3 i/lub 1g kwasów omega-3 (dostarczających 840 mg EPA i DHA) zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych*, czyli: zawału serca, udaru mózgu lub zgonu związanego z chorobą sercowo-naczyniową (CVD). W badaniu sprawdzono również całkowitą zachorowalność na raka inwazyjnego (takiego jak piersi, prostaty i jelita grubego) u osób, które nie mają historii raka.

*[Pomyśl o wydarzeniu jak o czymś, co występuje w danym momencie w czasie, jak atak serca lub, cóż, śmierć. Stan chorobowy to coś, co masz przez jakiś czas, jak choroba wieńcowa].

Pod koniec badania, nie było znaczące zmniejszenie ryzyka, gdy te zdarzenia sercowo-naczyniowe zostały spojrzał na wszystkich razem, jak naukowcy pierwotnie zamierzone. Ale po bliższym przyjrzeniu się danym, naukowcy odkryli, że omega-3 zmniejszają ryzyko dla pewnych konkretnych zdarzeń i warunków:

  • Ryzyko wystąpienia zawału serca bez ofiar śmiertelnych w grupie przyjmującej omega-3 zostało zmniejszone o 28% (145 zawałów serca w grupie przyjmującej omega-3 w porównaniu do 200 wśród osób przyjmujących placebo).
  • Istniało 50% zmniejszone ryzyko śmiertelnych ataków serca (chociaż, aby być uczciwym, nie było dużo śmiertelnych ataków serca zgłoszonych: grupa omega-3 miał 13 śmiertelnych ataków serca w porównaniu do 26 w tych, którzy biorą placebo).
  • Nie było 17% zmniejszone ryzyko dla całkowitej choroby wieńcowej serca (CHD)*, z omega-3 grupa zgłasza 308 przypadków CHD w porównaniu do 370 w tych, którzy biorą placebo.

*[Choroba sercowo-naczyniowa (CVD) to termin, który obejmuje serce i wszystkie naczynia krwionośne w organizmie. Obejmuje ona takie zdarzenia jak zawał serca (upośledzenie przepływu krwi do serca), udar mózgu (upośledzenie przepływu krwi do mózgu) oraz warunki, które mogą prowadzić do tych zdarzeń, takie jak zatkane tętnice. Choroba wieńcowa (CHD) jest rodzajem CVD, która dotyczy wyłącznie serca].

Ponadto istniały dwie konkretne grupy ludzi, gdzie wyniki są naprawdę obiecujące: osoby z niskim spożyciem ryb i Afroamerykanie. Więcej badań jest potrzebnych, aby naprawdę zrozumieć te ustalenia.

Wyniki badań wykazały również, że czy dana osoba otrzymała omega-3 lub placebo, nie zmieniło to skutków raka. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że ochrona przed rakiem nie jest znana korzyść z podejmowania omega-3s.

Kontekst badań

Ważne jest, aby umieścić to badanie w perspektywie, ponieważ jest to jedno z ponad 3000 badań klinicznych na ludziach dotyczących EPA i DHA omega-3. Biorąc pod uwagę wszystkie dane od wszystkich osób biorących udział we wszystkich badaniach nad omega-3 i efektami sercowo-naczyniowymi, dowody na to, że omega-3 pomagają zmniejszyć ryzyko CHD i zawałów serca bez ofiar śmiertelnych są jeszcze silniejsze.

Jaką dawkę należy przyjmować?

Po dokładnym zapoznaniu się z międzynarodowymi normami dotyczącymi spożycia EPA i DHA, Global Organization for EPA and DHA Omega-3s (GOED) zaleca następujące dzienne spożycie:

  • 500 mg dziennie dla zdrowych dorosłych, aby obniżyć ryzyko choroby wieńcowej serca.
  • 700-1000 mg dziennie w celu spowolnienia postępu choroby sercowo-naczyniowej po jej rozpoznaniu.
  • Dla kobiet w ciąży i karmiących 700 mg dziennie EPA i DHA, z czego co najmniej 300 mg jako DHA.
  • Więcej niż 1 g (1.000 mg) dziennie dla dorosłych z dodatkowymi warunkami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów lub inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Możesz osiągnąć dzienne zalecane spożycie, jedząc dwie porcje tłustych ryb tygodniowo lub przyjmując codziennie suplement omega-3.

Jeszcze jedna rzecz

Zdrowie serca nie jest jedynym obszarem, w którym kwasy omega-3 okazały się korzystne. Omega-3 znajdują się w każdej komórce ciała, a EPA i DHA są związane ze zdrowiem kognitywnym, zdrowiem oczu i zdrowiem prenatalnym. Strona internetowa AlwaysOmega3s.com ma wiele wspaniałych informacji, napisanych łatwym do zrozumienia językiem, jak również filmy wideo, które pomagają edukować na temat znaczenia omega-3.