single

10 produktów spożywczych, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Dieta nadciśnieniowa obejmuje zwykle żywność o niskiej zawartości sodu oraz bogatą w potas, wapń i magnez, znaną jako DASH Diet. Oprócz kontrolowania spożycia soli, nadciśnienie tętnicze można kontrolować przy pomocy ćwiczeń fizycznych i zdrowej diety. Czy to w ramach profilaktyki, czy też kontroli istniejącego stanu, żywność ma właściwości lecznicze, które mogą pomóc organizmowi przywrócić równowagę i zdrowie.

Zdrowa dieta zawierająca owoce i warzywa może w krótkim czasie przynieść zauważalne efekty w zakresie ciśnienia krwi i zmniejszyć ogólne zagrożenie dla zdrowia. Wysokie ciśnienie krwi wymaga od serca ciężkiej pracy w celu pompowania tlenu i składników odżywczych zawartych we krwi do różnych części ciała. Gdy tętnice z czasem ulegną uszkodzeniu z powodu wysokiego ciśnienia krwi, uderzenie w organy może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

Następujące pokarmy mogą pomóc w walce z wysokim ciśnieniem krwi:

  • Buraki naturalnie zawierają azotany, które są znane jako środek rozszerzający naczynia krwionośne, zmniejszający ciśnienie krwi.
  • Zieleń liściowa jest bogata w potas, który pomaga organizmowi usuwać sód z moczem. Należą do nich szpinak, jarmuż, boćwina, rukola i sałata rzymska.
  • Innym doskonałym źródłem potasu są banany, które z łatwością można włączyć do koktajli lub wziąć w podróż na satysfakcjonującą przekąskę. Potas można znaleźć również w innych owocach, takich jak jabłka, morele, winogrona, mango, melony, brzoskwinie, ananasy i truskawki.
  • Mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub jogurt dostarczają wapnia i witaminy D, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko chorób układu krążenia.
  • Nasiona takie jak niesolona dynia i słonecznik są bogate w potas i magnez, można je łatwo dodawać do sałatek i koktajli lub jeść jako przekąskę.
  • Tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela, są bogate w omega-3, który może obniżyć ciśnienie krwi i zwalczać stany zapalne.
  • Owsianka jest pokarmem o niskiej zawartości sodu, tłuszczu i błonnika, łatwym do przygotowania, który może być łączony z owocami i orzechami na pyszne śniadanie.
  • Pistacje zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe i duże ilości fitosteroli, które wydają się mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi.
  • Granaty spożywane codziennie na surowo lub na soku, bez dodatku cukru, wiążą się z obniżeniem ciśnienia krwi.
  • Czosnek jest pełen składników odżywczych i antyoksydantów, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają powstawaniu skrzepów, obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów.