single

Witamina B12 Foods: 10 najlepszych naturalnych źródeł, które powinieneś jeść

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest jedną z najbardziej złożonych i największych witamin znanych człowiekowi. Jest ona niezbędna dla aktywnego metabolizmu i prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobór witaminy może prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, takich jak zmęczenie, depresja, niedokrwistość megaloblastyczna, uszkodzenie mózgu, uszkodzenie nerwów itp.

To, co odróżnia witaminę B12 od innych witamin, to fakt, że może być ona produkowana tylko przez bakterie. Produkty pochodzenia zwierzęcego są najbardziej popularnymi naturalnymi źródłami tej witaminy wraz z kilkoma opcjami wegetariańskimi. Istnieje mnóstwo suplementów witaminy B12 dostępnych na rynku, aby pomóc ludziom stojącym w obliczu niedoboru, ale powinny być spożywane tylko po konsultacji z lekarzem.

Wiele produktów spożywczych, które są częścią codziennej diety, naturalnie zawiera tę pożywną witaminę. Idealnie jest jednak unikać przetworzonej lub rafinowanej żywności i skupić się bardziej na naturalnej i świeżej żywności.

Najlepsze naturalne źródła witaminy B12

Skorupiaki

Owoce morza są jednym z najbogatszych źródeł witaminy B12 i stanowią dobry dodatek do Twojej diety, jeśli nie jesteś wegetarianinem. Skorupiaki takie jak małże, ostrygi, omułki i przegrzebki są doskonałym źródłem tego ważnego składnika odżywczego.

Produkty mleczne

Produkty mleczne, takie jak niskotłuszczowe mleko, niskotłuszczowy jogurt lub mleko pełne oferują zdrowe odżywianie i zawierają duże ilości witaminy B12. Staraj się unikać produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ mogą one prowadzić do otyłości lub innych problemów zdrowotnych.

Ryby

Ryby takie jak makrela są nie tylko smaczne, ale również bogate w witaminę B12. Istnieją inne odmiany ryb, takich jak tuńczyk, pstrąg i łosoś, które zawierają duże ilości tej witaminy, jak również.

Wątroba wołowa

Jeśli jesz wołowinę, wątroba jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy B12. Zawiera również duże ilości żelaza, co czyni ją bardzo zdrową opcją. Należy jednak uważać na tłuszcze nasycone obecne w tym daniu. Dodatkowo, pasztet z wątroby kurczaka i pasztet z wątroby są również dobrymi źródłami tej witaminy.

Kraby

Jeśli uwielbiasz kraby i masz tendencję do jedzenia ich co jakiś czas, to już spożywasz sporą ilość tego składnika odżywczego. Zjedz je podczas lunchu lub kolacji, zgodnie z Twoimi preferencjami. Istnieją inne skorupiaki bogate w witaminę B12, takie jak krab Dungeness, krab błękitny, rak i homar.

Zboża

W supermarketach dostępnych jest wiele płatków śniadaniowych z dodatkiem witaminy B12. Upewnij się, że wybrany wariant nie zawiera dużej ilości cukru i nie jest wysoko rafinowany. Jest to jednak lepsza opcja dla dzieci, które zazwyczaj nie lubią innych źródeł tej witaminy tak bardzo.

Silken Tofu

Wzmocniona żywność, taka jak tofu jedwabiste, oferuje doskonałe źródło witaminy B12 dla wegetarian. Jest to jedna z niewielu wegetariańskich opcji, która jest bogata w ten rzadki składnik odżywczy. Upewnij się, że jest to część Twojej codziennej diety, aby uzyskać swój udział w tej witaminie. Alternatywnie, możesz wypić filiżankę wzbogaconego mleka sojowego.

Jajka

Jajka kurze są pełne składników odżywczych i oprócz tego, że oferują obfity posiłek, dostarczają również znacznych ilości witaminy B12 i białka.

Czerwone mięso

Dodawanie dużych ilości czerwonego mięsa do swojej diety zapewnia spożywanie dużych ilości tej witaminy. Inne czerwone mięsa, takie jak podudzia jagnięce i pieczone bawole są również bogate w witaminę B12.

Ser szwajcarski

Ser szwajcarski zawiera duże ilości witaminy B12 w porównaniu z innymi rodzajami sera. Oprócz tego można również wybrać ser Mozzarella, twarogowy i feta.

Chociaż możesz stosować suplementy, aby uzyskać wymagane ilości witaminy B12, zawsze zalecana jest naturalna żywność. Po prostu zaplanuj swoje posiłki z wyprzedzeniem i upewnij się, że dostarczasz odpowiednie ilości tego składnika odżywczego. Skontaktuj się z dietetykiem, aby dowiedzieć się, jakie pokarmy bogate w witaminę B12 powinieneś włączyć do swojej diety.

Tags: zrównoważona dietacaloriedietdiet planzdrowa dietazdrowy styl życiaIndian żywności stracić wagęnutrientsnutritionvitamin B12vitaminsweight reduction