single

Co to jest Dieta Nutritariańska?

Dieta Nutritariańska została stworzona przez dr Fuhrmana, aby pomóc nie tylko schudnąć, ale także poprawić ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i ogólny stan zdrowia. Według strony internetowej dr Fuhrmana, plan ten "kładzie nacisk na spożywanie pokarmów roślinnych o wysokiej zawartości składników odżywczych, które dostarczają dużej ilości mikroelementów", a jedzenie w ten sposób "uwalnia ogromną zdolność organizmu do uzdrawiania, osiągania optymalnej wagi i spowalniania procesu starzenia się". Czy jest to więc plan wart wypróbowania? Przedstawiam jego zalety i wady oraz to, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz, czy jest on dla ciebie odpowiedni. Zasady programu Podczas gdy istnieje wiele różnych planów pod parasolem Diety Nutritariańskiej, najbardziej powszechnym planem jest "6-tygodniowy plan Jump-Start" oparty na książce Fuhrmana "Jedz, aby żyć". Plan ten jest zasadniczo niskotłuszczową, niskokaloryczną dietą wegańską. Opiera się ona na założeniu, że jeśli jesz pokarmy o wysokiej zawartości składników odżywczych i niskiej kaloryczności, możesz jeść więcej i czuć się syty na dłużej. Plan ten zakłada spożywanie około 2 funtów warzyw dziennie i obiecuje, że stracisz 20 funtów, jeśli będziesz przestrzegać zaleceń dokładnie.

Plan ma również cięcie w dół na carb-rich żywności, takich jak chleb i makaron. W rzeczywistości, plan zaleca włączenie chleba w maksymalnie trzech posiłków tygodniowo. To również ma cię eliminując zasadniczo wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko i produkty mleczne, mięso, kurczak i ryby. Sok owocowy, oleje, przetworzona żywność są również poza limitem. Podjadanie jest odradzane, ponieważ według Fuhrmana ciągłe jedzenie w ciągu dnia zaburza proces utraty tkanki tłuszczowej. I choć zachęca się do unikania alkoholu, można wypić do jednego drinka dziennie, jeśli okaże się, że to pomoże Ci pozostać na torze.

Czym więc będziesz wypełniać swój talerz? Dużo pokarmów o wysokiej zawartości błonnika, takich jak owoce, warzywa, pełne ziarna, fasola i rośliny strączkowe. Fuhrman zaleca spożywanie 1 filiżanki fasoli dziennie, aby zwiększyć spożycie błonnika i promować zdrowie układu trawiennego, co najmniej 4 porcji świeżych owoców dziennie (nie wolno spożywać soków ani owoców z puszki) oraz nieograniczonej ilości surowych i gotowanych warzyw. Warzywa skrobiowe powinny być ograniczone do 1 filiżanki dziennie, a orzechy i nasiona do 1 uncji dziennie. Woda jest napojem z wyboru, ale zwykła, niesłodzona woda gazowana lub herbata ziołowa bez kofeiny są również dopuszczalne. Po zakończeniu 6-tygodniowego planu "Jump-Start" można ponownie wprowadzić niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak odtłuszczony nabiał, jaja, dzikie ryby i organiczne mięso jako dodatek smakowy lub przyprawę, a nie jako danie główne. To, co dobre Wypełnianie talerza dużą ilością pokarmów roślinnych o wysokiej zawartości błonnika jest z pewnością korzystne dla zdrowia.

Istnieją badania, które pokazują, że dieta oparta na produktach roślinnych może pomóc w utracie wagi i utrzymaniu jej, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i nabiał. Żywność pochodzenia zwierzęcego może z pewnością uzupełniać dietę roślinną, jeśli jest spożywana z umiarem. Zły Zawsze kwestionuję każdy plan, który eliminuje całe grupy żywności, ponieważ są one trudne do naśladowania i nie mogą być utrzymane w dłuższej perspektywie. W tym restrykcyjnym planie, prawdopodobnie może zabraknąć kluczowych składników odżywczych, takich jak witamina B12, witamina D i wapń. Może być konieczne uzupełnienie, jeśli przestrzegać planu przez bardzo długi czas, a strona internetowa Dr Furman sprzedaje kobiet codziennie multiwitamina z minerałami i DHA + EPA. Ponadto, tempo utraty wagi 20 funtów w 6 tygodni jest dość szybki. Według Narodowego Instytutu Zdrowia, bezpieczne tempo utraty wagi jest od 1 do 2 funtów maksymalnie na tydzień. Bottom Line Jest to zbyt restrykcyjny plan żywieniowy, który prawdopodobnie sprawi, że stracisz na wadze, ale odzyskasz ją z powrotem. Podczas gdy jedzenie bogatych w składniki odżywcze pokarmów, takich jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe, może pomóc w utracie wagi, eliminacja wielu grup żywności nie jest sposobem na osiągnięcie celów związanych z utratą wagi. Uczenie się, jak zrównoważyć pokarmy, które kochasz (tylko rośliny lub rośliny i zwierzęta) w planie posiłków, który możesz stosować przez całe życie, jest naprawdę bardziej tym, o co chodzi.