single

Jak promienie słoneczne budują lepszy mózg

Hormon wzrostu dla mózgu. Co za koncepcja. Prawda jest taka, że nauka rzeczywiście zidentyfikowała białko, które robi dokładnie to. Nazywa się ono hormonem neurotroficznym pochodzenia mózgowego (BDNF). Chociaż nazwa i znaczenie tego białka mogą brzmieć przekonująco, zróbmy krok do tyłu i przyjrzyjmy się temu, co nauka mówi nam o tym niezwykle ważnym aktorze w zdrowiu mózgu.

BDNF jest białkiem, które odgrywa kluczową rolę w zdrowiu neuronów. Twój mózg zawiera aż 100 miliardów neuronów, a zdrowie, witalność i, co być może najważniejsze, funkcjonalność każdej z komórek mózgowych jest ściśle uzależniona od BDNF.

We wczesnym okresie życia, BDNF reguluje nie tylko wzrost komórek mózgowych, ale także ich zdolność do tworzenia połączeń z innymi komórkami mózgowymi - proces ten ma fundamentalne znaczenie dla naszej zdolności do tworzenia potężniejszego mózgu. Należy jednak pamiętać, że proces wzrostu nowych komórek mózgowych, neurogeneza, trwa przez całe życie! Pomyśl o tym. W czasie, gdy czytasz ten raport, Twój mózg aktywnie produkuje nowe komórki mózgowe, a komórki mózgowe są zawsze zajęte tworzeniem nowych połączeń z sąsiadami w procesie zwanym neuroplastycznością.

Oba te procesy, neurogeneza i neuroplastyczność, są bezpośrednio wzmacniane przez BDNF, a kto nie chciałby mieć więcej komórek mózgowych, które są bardziej połączone? Bez wątpienia zastanawiasz się teraz, co możesz zrobić, aby złapać ten magiczny eliksir, który buduje lepszy mózg. Ale podczas gdy BDNF nie jest czymś, co można kupić w aptece, dobrą wiadomością jest to, że można absolutnie zwiększyć zdolność organizmu do tworzenia tego potężnego białka i utorować drogę do zdrowszego, bardziej odpornego mózgu.

Omówiłem, jak omega-3 olej DHA może zwiększyć BDNF, jak również jak może być wzmocnione z ćwiczeń aerobowych w poprzednich postach. Możesz uzyskać o wiele więcej informacji zaczynając od strony 126 w Grain Brain.

Ale dzisiaj piszę o nowym odkryciu. Okazuje się, że światło słoneczne samo w sobie jest potężnym sposobem na zwiększenie produkcji BDNF. W raporcie dr Marca Molendijka i współpracowników z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, zaobserwowano głęboką sezonową zmienność poziomu BDNF we krwi, przy czym zwiększone ilości BDNF znajdowano we krwi w miesiącach o największym nasłonecznieniu. Co ciekawe, udało im się skorelować poziom BDNF z diagnozą depresji, przy czym niski poziom BDNF był silnie związany z tą diagnozą.

Ta informacja ma ważne implikacje. Nie tylko oferuje kolejną modyfikację stylu życia, aby zapewnić naszym ciałom więcej BDNF (ekspozycja na światło słoneczne), ale może również wyjaśnić, dlaczego osoby mogą popaść w depresję podczas miesięcy zimowych i kiedy mieszkają w miejscach o małym nasłonecznieniu.