single

Kilka faktów o poście


Popularne cateringi dietetyczne

DietBox 74 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę
Cuisinable 14 opinii zadowolonych klientów Zamów dietę
Przełom w odżywianiu 143 opinie zadowolonych klientów Zamów dietę

Co to jest Post?

Mówiąc wprost, post oznacza brak jedzenia. Polega na świadomym i chętnym wstrzymaniu się od jedzenia albo zmniejszeniu ilości jedzenia i picia w ograniczonym czasie. Post sokowy, dla przykładu, pozwala na spożywanie soków tylko przy tymczasowym ograniczeniu innych pokarmów.

Czym nie jest post?

Poszczenie nie jest głodem. Poszczenie nie oznacza pozbawienia pożywienia, a raczej ograniczenie i dostosowanie jego przyjmowania.

Dlaczego szybko?

Celem postu jest oczyszczenie, detoksykacja i regeneracja ciała. Badania naukowe powiązały post z długowiecznością. Poszczenie wspiera mechanizmy samoleczenia się ciała.

Charakter postu

Oprócz przestrzegania zasad religijnych, ludzie poszczą, aby zająć się konkretną chorobą lub stanem chorobowym albo ze względów prewencyjnych. Poszczenie poprawia funkcje metaboliczne i sprzyja zdrowiu i samopoczuciu.

Ogólne wyniki z postu

Ludzie, którzy na ogół szybko się zgłaszają:

  • Poprawa stanu zdrowia lub choroby
  • Zwiększona energia fizyczna i sprawność fizyczna
  • Zwiększone zdolności umysłowe
  • Większa witalność i jakość życia
  • Większa odporność

Dodatkowe zalety postu

Poszczenie podnosi świadomość własnych potrzeb, zmysłów fizycznych (smak, zapach) i większe poczucie dyscypliny, o czym mówią osoby poszczące. Samokontrola powoduje też zmiany w spojrzeniu i usposobieniu emocjonalnym.

Post przerywany

Poszczenie przerywane jest schematem diety z okresami jedzenia i postu w sposób cykliczny.

Przykłady postu

Istnieją różne wzory w postach przerywanych:

  • Metoda 16/8, znana również jako Protokół LeanGains (pościć przez 16 godzin lub 14-15 dla kobiet, jeść zdrowo przez 8 godzin; woda, kawa i niskokaloryczne napoje dozwolone w okresie postu)
  • Post 5/2 (jeść 5 dni w tygodniu, pościć 2 dni z ograniczonym spożyciem kalorii 500-600 kalorii)
  • Eat-Stop-Eat wymaga postu raz lub dwa razy w tygodniu (dozwolone są napoje bezaloryczne)
  • Dieta Wojownika opiera się na poszczeniu w ciągu dnia (ograniczona ilość kalorii) i spożyciu dużego posiłku w nocy.
  • Spontaniczny post zasadniczo oznacza pominięcie posiłku, gdy nie jest on głodny lub gdy jest zajęty albo zestresowany, ponieważ ciało ma zdolność do wyjścia na chwilę bez jedzenia.

Korzyści płynące z postu przerywanego

Z tego typu postu wynika wiele korzyści: spadek poziomu insuliny, naprawa komórek, korzystne zmiany genetyczne i molekularne, zwiększony rozkład tkanki tłuszczowej, utrata masy ciała, zmniejszenie obwodu talii, obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa poziomu cholesterolu LDL i stanu zapalnego, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, ochrona mózgu i długowieczność.

Słowa ostrzeżenia

Pomimo obiecujących korzyści, post nie jest dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy cierpią z powodu określonych chorób, dla tych, którzy są mniej skłonni dostosować się do długotrwałego głodu, dla tych, którzy mają czynniki ryzyka i inne wrażliwe warunki. Przed wykonaniem postu należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.


Popularne diety pudełkowe

Standard Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Odchudzająca Jest to typowa, deficytowa pudełkowa dieta redukcyjna, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów oraz zmniejszenie obwodów w kluczowych miejscach ciała w krótkim czasie. Zamów dietę
Sport Dieta pudełkowa dla sportowców to w pełni zbilansowany zestaw 5 lub 6 posiłków, uwzględniający zwiększone zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko oraz węglowodany złożone. Zamów dietę
Wegetariańska Jest to dieta pudełkowa dla wszystkich tych, którzy pragną się smacznie i zdrowo odżywiać i nie mają potrzeby wnikliwego liczenia kalorii. Zamów dietę
Bezglutenowa Jest to specjalna dieta lecznicza dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości glutenozależne, tj. celiakia, alergia, bądź nietolerancja na gluten. Zamów dietę
Bez laktory Jest formą leczenia dla osób, których organizm nie trawi zawartego w mleku cukru, czyli laktozy. Zamów dietę