single

Witamina C – nieznane oblicze

Kiedy zapadamy na przeziębienie bądź grypę, lekarz zazwyczaj proponuje nam duże dawki witaminy C w połączeniu z antybiotykiem oraz innymi lekami. W związku z tym rodzi się pytanie, czy antybiotyk jest naprawdę potrzebny, bo lista jego działań ubocznych jest zwykle dłuższa od listy działań pożądanych.

Leczenie witaminą C

Zazwyczaj witamina C uchodzi za suplement diety, który ma wspierać leczenie antybiotykiem, ale niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie naprawdę potężnych dawek w czasie choroby. Zdarza się polecenie przyjmowania 4 gramów, a tabletki dostępne w sklepach często mają jej 1 gram każda. Są lekarze, którzy dziennie każą przyjmować 6 takich tabletek, co godzinę jedną. Czy aż takie gigantyczne dawki są bezpieczne? Czy nie zaszkodzą nerkom?

Witamina C - czy można przedawkować?

Nasz organizm jest przygotowany na duże dawki witaminy C i jest w stanie bardzo skutecznie się jej pozbywać. Odbywa się to w dwóch fazach. Kiedy witaminy C w naszym organizmie nie ma jeszcze za dużo, zachodzi jej re absorpcja z moczu, czyli nerki wyłapują witaminę C z moczu i podają ją z powrotem do organizmu. Kiedy koncentracja witaminy C w krwi wzrośnie, zaczyna się druga faza. W jej trakcie witamina z krwiobiegu spokojnie przelewa się do moczy i może być spokojnie usuwana.

W naszym organizmie zdecydowana większość witaminy C przechowywana jest w tkankach najbardziej jej potrzebujących, czyli głównie w nerkach i w mózgu. Kiedy pojawia ją się jej braki, te tkanki cały czas są w nią wyposażone, ale mniej krytyczne miejsca, na przykład skóra, są jej pozbawiane.

Leczenie z witaminą C

Witamina C – dawkowanie

Podawanie witaminy C jako leku może przybierać naprawdę drastyczne kształty. Istnieją osoby, które potrafią w ten sposób leczyć przeziębienie. Typowe jesienne zachorowanie połączone jest zazwyczaj z kaszlem, podniesioną temperaturą, ogólnym osłabieniem oraz bólem mięśni. Rozwiązaniem tego problemu może być około 30 gram witaminy C przyjętej w ciągu kilku godzin. Na drugi dzień objawy mogą minąć.

W podobny sposób można poradzić sobie z bólem zęba połączonym z dużą opuchlizną dziąseł. Przyjęcie około 30 gram witaminy uderza w stan zapalny i eliminuje go. Związane jest to z faktem, że w momencie rozwoju stanu zapalnego część witaminy C z organizmu jest eliminowana, a zapotrzebowanie na nią rośnie gwałtownie.

Warto też dodać, że u pacjentów cierpiących na AIDS tolerancja na witaminę C jest ogromna. Mogą oni przyjmować nawet 100gram na dobę. Tolerancja na witaminę C jest bezpośrednio zwiana ze stanem zdrowia. Osoba zdrowa jest w stanie przyjąć 10-15gram przed pojawieniem się objawów ze strony układu pokarmowego. Osoby przeziębione tolerują 30-60gram, a przy grypie jest to już 150gram.

Nawet jeśli ktoś nie jest przekonany do takiego działania, przedawkowanie witaminy C powoduje rozwolnienie, ponieważ w ten sposób organizm usuwa jej nadmiar. Nie ma żadnych innych bezpośrednich działań niepożądanych i jak dotąd nauka nie zna ani jednego przypadku śmierci po zażyciu bardzo dużych dawek witaminy C.