single

Witamina C w organizmie – działanie i zastosowanie

Witamina C nie pozostaje na dłużej w naszym organizmie. Jest nietrwała, a wszelkie ilości uznane przez nasze ciało za nadmiar zostaną z niego usunięte w 2-3 godziny po ich przyjęciu. Dlatego trzeba cały czas dostarczać kolejnych porcji witaminy.

Syntetyczna witamina C jest dobra, ale trzeba pamiętać, że jej przyswajanie jest dalece niedoskonałe. Organizm jest w stanie przyjąć tylko około 20% takiej dawki. Reszta zostanie wydalona z moczem.

Witamina C na twarz i skórę

Pomóc może miejscowe stosowanie kwasu askorbinowego bezpośrednio na skórę. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu blokuje zmiany powodowane przez działanie na nas promieniowania UV. Jednym z ważniejszych działań witaminy C w nowoczesnych preparatach jest blokowanie utleniania się ochronnych lipidów i białej w skórze. Efekty stosowania miejscowego udało się ustalić w dużej mierze dzięki wykorzystaniu kwasu askorbinowego w hodowlach sztucznej skóry. Konieczne jest jednak stosowanie preparatów posiadających stężenie witaminy na poziomie co najmniej 15%.

Przyjmowanie witaminy C

Witamina C na zmarszczki

Badania longitudinalne potwierdziły, że stosowanie witaminy C jest w stanie wyraźnie ograniczyć ilość zmian skórnych pojawiających się z wiekiem. Wystarczy do tego preparat zawierający zaledwie 5% kwasu L-askorbinowego. Jest to też sposób na blokowanie pierwszych zmarszczek. Efekt powstaje dwutorowo. Po pierwsze, witamina C ma lekkie właściwości peelingujące, a po drugie, wnika w skórę i pobudza produkcję kolagenu.

Uwaga! Uszkodzenia skóry trudno się regenerują

Najważniejsze w dbaniu o skórę jest to, by nie powstawały na niej zmiany. Kiedy już do nich dojdzie, usuwanie przebarwień i zmarszczek jest bardzo trudne, chociaż oczywiście witamina C jest w stanie pomóc. Zabezpieczanie się przed działaniem słońc za pomocą preparatów zawierających kwas askorbinowy powinno być prowadzone już od dzieciństwa i powinno się je stosować regularnie. W przypadku wystawiania się na działanie większej ilości promieniowania, na przykład na plaży, należy mieć na uwadze, że witamina C powinna być dodatkiem do preparatu o silnym filtrze UV i nie powinna być jedyną ochrona skóry.