single

Witamina C – najczęstsze pytania

Kwas L-askorbinowy

Czy kupowany przez nas w aptekach kwas L-askorbinowy to na pewno witamina C? Są w końcu różne odmiany witaminy C i nie zawsze wiadomo, czy kupuje się tą prawdziwą, która realnie działa, prawda? Nieprawda, ponieważ witamina C jest jedna i jeśli na opakowaniu pisze kwas L-askorbinowy lub witamina C, mamy absolutną pewność, że kupowany przez nas produkt jest dla nas dobry, zdrowy i prawdziwy.

Skąd zatem te wszystkie wątpliwości?

Spowodowane jest to faktem, że kwas askorbinowy pojawia się w czterech różnych wersjach, w czterech różnych izomerach, co spowodowane jest faktem, że dwa atomy węgla w każdej cząsteczce kwasu askorbinowego są niesymetryczne, przez co cząsteczka na nich zbudowana może mieć jedną z czterech możliwych form przestrzennych. Jedna z tych form, kwas L-askorbinowy, określana jest przez nas mianem witaminy C i tylko ta jedna forma jest witaminą C. Wszystkie pozostałe izomery witaminą C nie są, nie produkuje się ich i w ogóle nie da się ich kupić.

Leczenie witaminą C – dawkowanie

W czasie pojawienia się jakiegokolwiek stanu chorobowego nasze zapotrzebowanie na witaminę C rośnie w sposób drastyczny. Dlatego nasze zapotrzebowanie na kwas L-askorbinowy zależy w dużej mierze od naszego stanu zdrowia i dlatego leczenie z wykorzystaniem witaminy C musi być bezpośrednio odnoszone do poniższych wskazówek:

I. Zapotrzebowanie zwykłego, zdrowego człowieka na witaminę C, a właściwie jego zdolność do absorpcji witaminy C, wynosi w ciągu doby 4-15 gramów witaminy C. Dawkę należy przyjmować w 4-6 dawkach rozłożonych w czasie. Jeśli ta osoba Est aktywna fizycznie lub ma w swoim życiu dużo stresów, zapotrzebowanie rośnie do poziomu 15-25 gramów.

II. Kiedy pojawi się jakaś drobna choroba, na przykład typowe jesienne przeziębienie, zapotrzebowanie na kwas L-askorbinowy rośnie do poziomu 30-60 gramów. Ta dawka powinna być przyjmowana w 6-10 porcjach w ciągu doby. Jeśli mamy do czynienia z poważniejszą chorobą, na przykład grypą, do nasycenia organizmu potrzebne może być 100 gramów przyjmowane w 8-15 dawkach.

Przyjmowanie witaminy C

III. Poważna grypa to zapotrzebowanie na witaminę C na poziomie 150 gramów. Przyjmuje się ją w 8-20 dawkach na dobę.

IV. Wirusowe zapalenie płuc to już zapotrzebowanie na poziomie 200 gramów. Dawkę należy rozłożyć na 12-25 części.

V. Podobna infekcja bakteryjna będzie wymagała nawet 200 gramów witaminy w 25 dawkach.

Witamina C a ciąża

Pojawiają się głosy, że witamina C może być niebezpieczna w czasie ciąży, jeśli jest podawana w dawkach wyższych od zalecanych. Takie twierdzenia oparte są o badania na zwierzętach, u których witamina C w bardzo dużych dawkach powodowała uszkodzenia płodu. U ludzi oczywiście nie prowadzi się tego typu badań, które teoretycznie mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Tym niemniej, pojawiły się przypadki, w których kobiety w ciąży przyjmowały po kilka gramów witaminy dziennie w czasie ciąży i w żadnym takim wypadku nie stwierdzono żadnych problemów rozwojowych czy trudności w czasie porodu.