Witamina C - czy wiesz o niej wszystko?
O witaminie C słychać coraz więcej w kontekście jej pozytywnego działania dla naszego organizmu. Tym niemniej, jest to substancja trochę zapomniana, do której już dawno się przyzwyczailiśmy, przez co jest ona przez nas w dużej mierze lekceważona.
Warto sobie jednak o niej przypomnieć, ponieważ wcale nie jest gorsza od wielu nowoczesnych składników pojawiających się na półkach z suplementami. A często jest znacznie lepsza i zdrowsza. Witaminę C powinniśmy przyjmować codziennie.
Witamina C lewoskrętna – co to jest?
Witamina C lewoskrętna to tak naprawdę nieporozumienie wynikające z tego, że kwas L-askorbinowy został nieprawidłowo sklasyfikowany jako lewoskrętny. Prawoskrętny kwas askorbinowy, czyli kwas L-askorbinowy(+), to witamina C, jedyny aktywny biologicznie rodzaj kwasu askorbinowego, który ze względu na swoją budowę strukturalna cząsteczki może występować w postaci jednego z czterech izomerów. W sprzedaży jest tylko i wyłącznie ten prawidłowy, więc nie trzeba się tutaj niczym martwić.
Martwić nas nie powinno także to, że kwas L-askorbinowy jest kwasem, ponieważ odczyn kwasowy tej substancji paradoksalnie jest w stanie zmniejszać kwasowość organizmu poprzez przywracanie równowagi szeregom procesów chemicznych w naszym organizmie, które działając nieprawidłowo podnoszą kwasowość związaną z nadmiernym spożyciem cukrów i produktów wysoko przetworzonych. Co więcej, kwas L-askorbinowy to doskonały antyoksydant eliminujący z naszego organizmu szkodliwe wolne rodniki. Ich działanie jest najbardziej szkodliwe, kiedy jest potęgowane przez korzystanie z używek, stres i silne promieniowanie UV.
Witamina C w leczeniu
Kwas L-askorbinowy wykorzystywany jest przez nas głównie jako lek na przeziębienie, ale mając na uwadze to, że jego niedobór dane się we znaki w przebiegu wielu różnych schorzeń, jego suplementacja może pomóc w wielu kwestiach.
I. Produkcja kolagenu - kwas L-askorbinowy przyspiesza produkcję kolagenu, ważnego składnika tkanek łącznych i elementu biorącego dział w leczeniu ran.
II. Poprawa wyglądu skóry – wyższa produkcja kolagenu sprawia, że skóra składająca się w dużej mierze z tej substancji, staje się silniejsza, bardziej jędrna i nie szarzeje. Kolagen wygładza skórę eliminując zmarszczki oraz ograniczając ich powstawanie.
III. Stymulowanie układu nerwowego – witamina C pozwala na łatwiejsze przywrócenie równowagi neuroprzekaźników w ludzkim mózgu, co poprawia nastrój i zwalcza depresję.
Kwas askorbinowy – zastosowanie
Jako suplement witamina C może być stosowana przez każdego, ale największe zapotrzebowanie mają na nią osoby chore, opierające się na dalece niedoskonałej diecie, korzystające z niezdrowych używek, osoby starsze, osoby intensywnie się odchudzające, osoby mające problem z gospodarką żelazem i osoby w silnym stresie.
Dawkowanie witaminy C
Witamina C dostępna jest w postaci proszku, który można rozpuszczać w różnych, najlepiej już zawierających witaminę C płynach, na przykład w soku z pomarańczy. 1 łyżeczka na szklankę soku.
Komentarze (0)