single

Pieczony słodki ziemniak z jogurtem i cynamonem

Ten post powstał we współpracy z Dannon Light & Fit. Zostałam wynagrodzona za poświęcony czas. Jednakże, moje opinie, przepisy i informacje o wartościach odżywczych są całkowicie moje własne i nie zapłacono mi za publikację pozytywnych komentarzy.

Uwielbiam jogurt grecki i nawet napisałam o nim książkę! Czasami znajduję siebie z odrobiną dodatkowego jogurtu w mojej lodówce. Ponieważ nigdy nie zmarnuję żadnego z moich cennych jogurtów, zaczynam być kreatywna w kuchni, aby znaleźć nowe sposoby na ich wykorzystanie. Jesienią, kiedy nadchodzi chłodniejsza pogoda, zaczynam marzyć o słodkich ziemniakach i używam mojego Dannon Light & Fit Original Greek Vanilla Nonfat Yogurt zmieszanego z cynamonem jako słodko-pikantny dodatek.

Często jem pół pieczonego słodkiego ziemniaka jako przekąskę, dodatek do kurczaka lub wołowiny, a nawet jako mały posiłek z wybranymi dodatkami. Taki posiłek lub przekąska zawiera słodkiego ziemniaka, jogurt grecki i orzechy z białkiem i błonnikiem, które pomagają mi czuć się sytym. Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów na lata 2015-2020 zalecają zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Wszystkie składniki użyte w moim daniu ze słodkich ziemniaków: Grecki jogurt beztłuszczowy, słodki ziemniak i pekany są wypełnione dobrymi dla ciebie składnikami odżywczymi.

Jogurt
Jogurt jest bogaty w składniki odżywcze, a wiele jogurtów jest dobrym źródłem białka i wapnia. Jogurty greckie zazwyczaj zawierają więcej białka niż zwykłe jogurty, a Light & Fit Original Greek Nonfat Yogurt zawiera 80 kalorii i 12 gramów białka na 5,3 uncji.

Słodkiziemniak
Słodki ziemniak jest również pokarmem bogatym w składniki odżywcze, który dostarcza witaminy A i C oraz potas. Ma również błonnik, aby pomóc wypełnić cię, zwłaszcza jeśli jeść pożywne skóry.

Pekany
Pekany dostarczają zarówno zdrowe dla serca tłuszcze jedno- i wielonienasycone, jak i minerały takie jak cynk, magnez, miedź, żelazo i selen. Tłuszcz zawarty w pekanach pomaga również czuć się sytym.

Photo credit: RWP NYC

Pieczony słodki ziemniak z jogurtem i cynamonem
Przepis zaadaptowany z mojej książki kucharskiej "The Greek Yogurt Kitchen

Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: 55 minut

2 łyżki stołowe surowych pekanów, posiekane
1 duży słodki ziemniak
1 (5,3 uncji) opakowanie Dannon Light & Fit Oryginalny Grecki Jogurt Waniliowy Beztłuszczowy
½ łyżeczki mielonego cynamonu
1/8 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1/8 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu

Rozgrzej piekarnik do 400°F.

Rozgrzej średnią patelnię na średnim ogniu. Gdy patelnia będzie gorąca, dodać orzechy pekan i smażyć aż się zrumienią i będą aromatyczne, około 3 minut. Zdjąć patelnię z ognia i odstawić na bok.

Kilkakrotnie nakłuć ziemniaki widelcem. Umieść na blasze do pieczenia i piecz, aż staną się miękkie jak widelec, około 50 minut. Wyjmij z piekarnika i ostrożnie zrób nacięcie wzdłuż. Rozgnieć widelcem nacięcie. Pozostawić do ostygnięcia na 10-15 minut.

W małej miseczce wymieszać jogurt, cynamon i gałkę muszkatołową. Posypać ziemniaki solą i czarnym pieprzem, a następnie dodać jogurt i orzechy pekan.