single

10 typowych błędów podczas chodzenia

Chodzenie jest naturalnym i stosunkowo łatwym ćwiczeniem, a mimo to często popełniane są błędy w chodzeniu, których można uniknąć, aby poprawić korzyści zdrowotne i zminimalizować napięcie ciała i urazy. Zwracanie uwagi na te pułapki może dodać radości i kilometrażu ćwiczeniom chodzenia. 

1. Noszenie złych butów. Właściwe buty powinny zapewniać równowagę, ochronę, komfort, wsparcie i bezpieczeństwo. Inwestowanie w odpowiednie buty do chodzenia może zoptymalizować wyniki ćwiczeń i zwiększyć motywację do chodzenia, ponieważ czujesz się mniej napięty lub zmęczony. Należy unikać butów, które są rozdarte, ciężkie, ciasne lub nieodpowiednie do rodzaju podłoża (chodnik, piasek, trawa itp.). Należy również wziąć pod uwagę czas trwania chodu i nachylenie. Podczas krótkiego spaceru po plaży boso, do długiego spaceru na łonie natury może być potrzebna mocniejsza para. 

2. Brak rozgrzewki i rozciągania się. Rozgrzewanie, rozciąganie i schładzanie powinno być częścią rutyny chodzenia, aby uzyskać bezpieczniejsze i skuteczniejsze rezultaty, szczególnie jeśli nie jesteś zbyt aktywny przez resztę dnia. Szybkość, intensywność i czas trwania powinny być budowane stopniowo i dostosowane do Twoich szczególnych potrzeb i celów. Kilkuminutowe rozciąganie ciała i wykonywanie kręgów ramiennych, biodrowych i kostkowych może zapewnić przepływ krwi i tlenu oraz ułatwić smarowanie stawów. 

3. Słaba postawa. Stanie prosto i wysoko oraz unikanie napięć powstających w wyniku nieprawidłowego ustawienia jest ważne dla skutecznego i bezbolesnego chodzenia. Do przodu pozycja głowy (głowa żółwia lub szyja technika), grzbiet, ciasne lub zakrzywione ramiona to częste błędy. Głowa powinna być umieszczona nad ciałem, nie pod kątem, a ramiona powinny być lekko w dół i do tyłu, ale rozluźnione. 

4. Nieprawidłowa technika. Ogólna technika jest kluczowa dla skuteczności ćwiczeń i uniknięcia napiętych mięśni, kontuzji i zmęczenia. Jednak wiele osób nie stosuje się do tych kroków, aby uzyskać prawidłową technikę chodzenia: patrz prosto podczas chodzenia, kołysząc ramionami synchronicznie z ruchem stóp, angażując swój środek ciężkości i tyłek, dotykając całej stopy na ziemi poruszając się od palców piętowych, wydłużając nogi i utrzymując biodra elastyczne, zachowując miękkość kolan podczas poruszania każdą nogą do przodu. 

5. Idziemy za wolno lub za szybko. Nieodpowiednia prędkość i niezgodność z ciałem może wpływać na ćwiczenia i potencjalnie powodować ból pleców. Podążaj swoim naturalnym i indywidualnym tempem i buduj stopniowo. Zbyt wolne tempo może spowodować, że ćwiczenie będzie nieskuteczne. Po spacerze powinieneś czuć ciepło i energię, a nie sztywność i podrażnienie. 

6. Nieodpowiednie ubranie. Noszenie nadmiernego ubrania może powodować dyskomfort i gorąco. Ciało może się łatwo rozgrzać po krótkim spacerze lub prostych ćwiczeniach rozgrzewających. Idealna odzież powinna być łatwa do zdejmowania warstwami, regulowana do warunków otoczenia, oddychająca i pozwalająca na odparowanie potu, utrzymująca chłód i komfort. 

7. Nieodpowiednie oddychanie. Prawidłowe oddychanie jest jednym z najczęstszych czynników pomijanych przy chodzeniu. Oddychanie jest krytyczne dla energii, relaksu i dotlenienia. Zwracanie uwagi na swój oddech może przynieść natychmiastowe i długoterminowe korzyści w trakcie ćwiczeń. Unikaj tych częstych błędów, aby poprawić swoje wyniki: przerywanie oddechu lub wstrzymywanie oddechu (bezdech), wdychanie z ust i oddychanie z klatki piersiowej. Prostym sposobem na ułatwienie lepszego oddychania jest utrzymanie rytmu swoich kroków (1 stopień wdechu, 1 stopień wydechu; lub 1 stopień wdechu, 2 stopień wydechu; i inne warianty). Wdychanie przez nos i wydech przez usta, a także używanie przepony zamiast klatki piersiowej do oddychania będzie sprzyjać odprężeniu i poprawie wyników zdrowotnych. 

8. Brak nawodnienia. Picie wody pitnej i utrzymanie ciała w stanie nawilżenia jest kluczowe, ponieważ ciało składa się z dużej części wody. Zastąpienie wody sodą, kawą, herbatą lub napojami energetycznymi może nie zapewnić organizmowi niezbędnego nawodnienia, ponieważ wpływają one na utratę płynów, wchłanianie i trawienie. Czynniki takie jak poziom intensywności i potu, czynniki środowiskowe (słońce, temperatura, wilgotność, itp.) oraz leki mogą dodatkowo wpływać na poziom nawodnienia. Pij wodę podczas chodzenia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie, zapobiegać skurczom mięśni, smarować stawy, chronić skórę i pomagać w utracie wagi. 

9. Brak planu. Niezależnie od tego, czy chodzisz, aby zachować sprawność fizyczną, zrelaksować się, poprawić stan zdrowia układu krążenia, schudnąć czy kontrolować cukrzycę, ważne jest, aby ustalić swoje cele i postępować zgodnie z planem. Bez planu ćwiczeń, jak również określonych celów i ogólnej strategii monitorowania postępów w szybkości chodzenia, wytrzymałości, wydolności tlenowej, odległości spaceru, itp., w połączeniu z innymi strategiami zdrowotnymi (dieta, odżywianie, trening siłowy) chodzenie może nie przynieść efektywnych rezultatów, co może skutkować brakiem pewności siebie, motywacji i zaangażowania. Prowadzenie dziennika, korzystanie z aplikacji do śledzenia postępów lub posiadanie trenera pomoże zapewnić postęp, sukces i satysfakcję z ćwiczeń związanych z chodzeniem. 

10. Brak świadomości. Od słuchania swojego ciała do zwracania uwagi na swój ruch i otoczenie, rozwijanie świadomości może pomóc w zidentyfikowaniu obaw i podjęciu działań naprawczych. Bądź świadomy i uważaj na swój oddech, technikę, napięcie, postawę, ruch i szybkość, a także zauważ, jak niewielkie zmiany wpływają na twoją wydajność, przyjemność i wyniki zdrowotne.