single

Liposomalna witamina C – baza wiedzy

Na rynku od niedawna dostępna jest nowa forma witaminy C- liposomalna, inaczej zwana liposferyczna. Co to takiego jest i jaki ma wpływ na człowieka postaramy się przybliżyć w dzisiejszym artykule.

Liposferyczna postać witaminy C to obecnie prawdziwa rewolucja. Pierwsze sensacje odnośnie liposomalu dotyczyły produktów kosmetycznych, ponieważ okazało się, że aktywne substancje otoczone lipidową powłoką chroniącą, wnikały bardzo głęboko w naskórek. Otoczka lipidowa sprawdziła się także rewelacyjnie w przypadku witaminy C, ponieważ została ona otoczona nia w ten sposób, chroniąc błonę żołądka, a równocześnie dodaje mocy w działaniu tej witaminy.

Witamina C w postaci liposomalnej

Dzięki liposomalnej postaci witamina C jest nie tylko bezpieczna dla żołądka, nawet tego najbardziej wrażliwego, ale równocześnie staje się bardziej skuteczna i szybsza w działaniu w organizmie. Dzięki takiej formie witamina C może być podawana doustnie nawet w bardzo dużej ilości, bez ryzyka szybkiego wypróżniania. Jeszcze kilkanaście lat temu większa ilość witaminy C musiała być podawana dożylnie, ponieważ podawana doustnie nie utrzymała się w organizmie wystarczająco długo by zadziałać.

Według badań oszacowano, że witamina C podawana w formie liposomalnej jest nawet do 10 razy bardziej przyswajalna niż tradycyjny kwas askorbinowy. Mówiąc jaśniej, 5 g witaminy liposomalnej ma efekt identyczny jak 50 g witaminy w tradycyjnej postaci. Jest to więc znacznie korzystniejsze dla nas pod każdym względem. Liposomalną witaminę C można uzyskać także w warunkach domowych, potrzebujemy do tego blendera oraz myjkę i wanienkę ultradźwiękową.

liposomal

Naturalna witamina C

Na rynku mamy wiele produktów których producenci chwalą się że są to najlepsze źródła witaminy C. najczęściej mamy slogany reklamowe chełpiące się że witamina C w tym produkcie jest pochodzenia naturalnego i jest to najlepszy wybór dla kupującego. Jednak jeśli ktoś zgłębi temat, to można łatwo uzyskać informacje, że choć naturalna postać witaminy C nie jest zła, to w takim produktach jest bardzo niska dawka tej substancji. Nie zawsze taka forma przyjmowania witaminy C jest lepsza od preparatów farmaceutycznych będących w sprzedaży.

Wielu naukowców, w tym również odkrywca witaminy C, Albert Szent Gyorgyi, twierdzi, że „sztuczna” forma witaminy C jest równie dobra jak jej naturalna forma. Tego samego zdania był Linus Pauling, znany badacz i propagator witaminy C, który badał jej właściwości przez wiele lat. Obaj naukowcy dożyli sędziwego wieku, pomimo chorób na jakie cierpieli w podeszłym wieku. Zatem jak widać na tych przykładach witamina C może bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, a jej odpowiednia dawka jest bardzo ważna w codziennej diecie.

Bioflawonoidy - czy są nam potrzebne?

Producenci suplementów z witaminą C zachwalają swoje produkty także ze względu na obecność bioflawonoidów. Te substancje zwiększają przyswajalność witaminy C, a tym samym wpływają na lepsze jej działanie. Jednak takie informacje nie zawsze pokrywają się z faktycznym stanem, ponieważ ilość bioflawonoidów w takich produktach jest tak niska, że nie mają wpływu na działanie witaminy C. Najlepszym sposobem na przyswajalność witaminy C i jej odpowiednie dawki w codziennym życiu, jest połączenie obu metod , czyli kupić witaminę C w proszku, a bioflawonoidy zaś dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem.