single

Co może zdziałać witamina C na twarz?

Gdybyśmy chcieli wskazać największą zaletę, jaką posiada witamina C, z pewnością musielibyśmy wspomnieć o tym, że mamy w jej przypadku do czynienia z jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, jakie w naturalny sposób są obecne w przyrodzie. Rośliny mogą ją syntezować w użytecznej dla siebie formie, nasz organizm jest jednak pozbawiony tej możliwości, brak mu bowiem enzymu, który określa się jako niezbędny do przeprowadzenia tego procesu.

Wszystko to sprawia, że stajemy przed koniecznością dostarczania mu witaminy C z zewnątrz, korzystamy więc z tego, że znajduje się ona między innymi w owocach cytrusowych, malinach, truskawkach, zielonych warzywach oraz w brokułach. Wiedzieli o tym już dawni żeglarze, nic więc dziwnego, że na ich statkach dominowały właśnie te produkty żywieniowe, które były bogate w witaminę C. Pożywienie bogate w witaminę C może zatem okazać się wyjątkowo korzystne i to zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody.

Serum z witaminą C – warto stosować

Serum z wysoką zawartością witaminy C cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że spowalnia zmiany, z jakimi należy się liczyć w procesie fotostarzenia. Potwierdziły to badania naukowe przeprowadzone na pacjentach, którzy mieli nie tylko różne fototypy skóry, ale również różny stopień uszkodzeń słonecznych występujących na skórze twarzy. Już po trzech miesiącach stosowania przez nich kwasu askorbinowego okazało się, że stan ich skóry poprawił się nawet o siedemdziesiąt procent. Zmiany dotyczyły przy tym nie tylko tonu skóry, ale i drobnych zmarszczek pojawiających się na niej.

Proces starzenia

Witamina C jest wysoko ceniona jednak także dlatego, że dobrze radzi sobie z przebarwieniami. Owszem, są one stosunkowo nieszkodliwe, wiele osób irytuje się jednak z powodu ciemnych plam o nieestetycznym wyglądzie zwłaszcza, jeśli pojawiają się one na rękach oraz twarzy. Przyczyną przebarwień jest zazwyczaj nadmiar melaniny. Przebarwienia mogą pojawiać się wraz z wiekiem, często są jednak również konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce. W każdych okolicznościach jednak witamina C pomaga w czynieniu ich mniej widocznymi.

Wytwarzanie kolagenu

Witamina C przyczynia się również do tego, że zdecydowanie bardziej efektywna staje się produkcja kolagenu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wspiera enzymy mające największy wpływ na skuteczność cząsteczek kolagenowych. Dzięki temu rany goją się szybciej, a plamy na skórze stają się mnij widoczne. Witamina ta ma też do odegrania ważną rolę w samej syntezie kolagenu nie tylko bowiem zwiększa ekspansję jego genu, ale i ogólną regulację jego syntezy. Konsekwencją problemów w tym zakresie może być choćby szkorbut.